banner39

Eski FBI ajanı: ABD'nin yeni günah keçisi Arap baharı

FBI eski ajanı Rowley, ABD'nin Arap Baharını 11 Eylül saldırıları sonrasında girişilen 'Terörle Savaş' kampanyasının sonuçlarını aklamak için günah keçisi olarak kullanabileceğini söyledi

Ortadoğu 06.05.2015, 16:51 06.05.2015, 16:57
Eski FBI ajanı: ABD'nin yeni günah keçisi Arap baharı

 

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI)’ın eski ajanlarından Coleen Rowley, ülkesinin istihbarat servislerinin 2001 sonrası başlatılan 'Terörle Savaş' kampanyasının sonuçlarını örtmek için Arap baharını kullanabileceğini öne sürdü.

Rus Sputnik Ajansı’na konuşan Rowley, Arap Baharı'nın ardından Ortadoğu'da görülen karmaşanın Amerikan istihbarat servisleri tarafından, 2001 sonrası başlatılan 'Terörle Savaş' kampanyasının sonuçlarını örtmek için kullanılabileceğini söyledi. Rowley, "Arap Baharı, 11 Eylül saldırıları sonrasında girişilen 'Terörle Savaş' kampanyasının sonuçlarını aklamak için günah keçisi olarak kullanılabilir" dedi.

Ortadoğu'daki şiddet olaylarının yalnızca Arap Baharı'na bağlanamayacağını savunan Rowley, bölgedeki karmaşaya neyin neden olduğuyla ilgili soruya "ABD'nin illegal savaşları ve Irak, Afganistan ve Libya'da bu ülkelerin altyapılarını yerle bir eden işgaller" cevabını verdi.

Washington'ın 11 Eylül sonrası başlatılan 'Terörle Savaş' kampanyası kapsamındaki faaliyetlerini de eleştiren Rowley, Ortadoğu ülkelerinde 'yönetimleri değiştirmek için kullanılan istikrarsızlaştırma, işkence, adam kaçırma, alıkoyma gibi eylemlerin bölgede yıkıma yol açtığını' ifade etti.

Rowley, ABD'nin bölgeye demokrasi, insan hakları ve barış götürdüğü iddialarını ise 'saflık' olarak tanımladı.

Eski FBI ajanı Rowley, FBI Direktörü Robert Muller'e yazdığı 13 sayfalık bir yazıyla 2002 yılında kamuoyunun gündemine gelmişti. Rowley, bu yazıda, FBI görevlilerinin ihmallerine, özellikle de 11 Eylül saldırılarına karışan 20. sanık olmakla suçlanan Faslı Zekeriya Musavi'ye ilişkin sorgulama taleplerinin üstleri tarafından görmezlikten gelindiğine dikkat çekmişti. Mektubun basına yansımasıyla Rowley, 'FBI'ın kamusal vicdanı' olarak nitelendirilmişti.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?