banner39

Eski rehinesi Fransız gazeteciden IŞİD gözlemleri

IŞİD'in elinde 10 ay boyunca rehin tutulan Fransız gazeteci François, rehin tutulduğu süreçte yaşadıklarını ve IŞİD'le ilgili gözlemlerini anlattı

Ortadoğu 04.02.2015, 11:27 04.02.2015, 11:57
Eski rehinesi Fransız gazeteciden IŞİD gözlemleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

IŞİD'in elinde 10 ay tutulduktan sonra serbest bırakılan Fransız gazeteci Didier François, rehin tutulduğu dönemde yaşadıklarını anlattı. François, IŞİD üyeleriyle ilgili izlenimlerini de aktardı. Fransız gazetecinin açıklamalarında dikkat çeken nokta ise, "IŞİD üyelerinin dinle alakaları olmamaları, hatta ellerinde Kur'an-ı Kerim bile olmadığı ve kendi aralarındaki konuşmalarının dinle değil siyasetle alakalı olduğu" iddialarıydı.

CNN International'dan Christiane Amanpour'a konuşan François, rehin tutulduğu zamanları anlattı. IŞİD üyeleriyle ilgili gözlenimlerini aktaran François, kadın rehinelerin erkek rehinelere göre daha serbest olduklarını, Iraklı ve Suriyeli rehinelerin hergün işkence gördüklerini, ancak yabancı rehinelerin daha nadir şekilde şiddete maruz kaldıklarını söyledi. 

François açıklamalarında, "Onlar bize Kur'an'ı öğretmek yerine kendi inandıkları şeyleri bize empoze etmeye çalışıyorlardı.Çünkü Kur'an'la yapacakları birşey yoktu. Ellerinde Kur'an bile yoktu ve bize Kur'an verme niyetleri de yoktu. Genelde kadın rehineler erkeklere nazaran daha serbestler. Ancak IŞİD'in elinde rehine olmak yeterince korkutucu ve kadın olmak bunu kolaylaştırmıyor." ifadelerini kullanıyor. 

SURİYELİ VE IRAKLI REHİNELER SIK SIK İŞKENCE GÖRÜYORDU

IŞİD'in, elindeki yabancı rehinelere hergün olmasa da zaman zaman şiddet uyguladığını söyleyen François, Iraklı ve Suriyeli rehinelerin hergün işkence gördüklerini söyledi. 

Yerli rehinelere uygulanan işkencelerle ilgili konuşan François, "Bizi tuvalete götürdükleri zaman koridorlarda onları (rehineler) yerde kendi kanları içerisinde yatarlarken görüyorduk. Koridorda tavana asılı zincirler, halatlar ve kapılarda demir parmaklıkları görünüyordu. Tabi ki biz de dövüldük ancak hergün değildi. Bazen gerçekleşiyordu. Eğer isteselerdi yaparlardı, hergün dövmek isteselerdi bunu engelleyemezdik." dedi. 

IŞİD'İN İNGİLİZ ÜYELERİ DAHA SERTTİ

IŞİD'in üyelerinin de kendi içlerinde farklı olduklarını söyleyen François, IŞİD içerisinde bulunan İngilizlerin rehinelere karşı daha sert olduklarını söylüyor. 

Mahkumların IŞİD'in İngiliz üyelerine 'Beatles' lakabını taktıklarını söyleyen François, bu kişilerin mahkumlara daha çok şiddet uyguladıklarını ve diyaloğa tamamen kapalı olduklarını söyledi. 

François ayrıca, Mağrip olarak da bilinen Kuzey Afrika ülkelerinden gelen IŞİD üyelerininse Fransız rehinelere daha sert davrandıklarını belirtiyor. 

Biz şanslıydık diyen François, IŞİD'in birliklerini Suriye'den Irak'a kaydırma kararının ardından serbest bırakılmıştı. 

banner53
Yorumlar (1)
EREN 7 yıl önce
İsrail'e bir kurşun bile atmayan bu barbarlara ne demeli bilmem ki...
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?