banner39

Esma'nın babası dahil üç kişiye idam kararı

Mısır'da mahkeme casusluk davasından yargılanan İhvan üyelerinden üç kişiye verilen idam cezasını onaylandı. Cezası onaylananlar arasında Biltaci de var.

Ortadoğu 16.06.2015, 13:14 16.06.2015, 14:12
Esma'nın babası dahil üç kişiye idam kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır mahkemesi, daha önce idam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mısır mahkemesi, "casusluk" ve "hapishaneler baskını" olarak bilinen davalarda, daha önceidam konusunda görüş için dosyasını müftülüğe gönderdiği, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Muhammed Bedii'yi müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcısı Hayrat Şatır ile Cumhurbaşkanlığı Sekreteri Ahmed Abdulati'nin ise idamına hükmetti.

NE İLE SUÇLANIYORLAR?

‘Casusluk davası’nda ise devrimin ardından Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ve 35 kişi, ‘devletin çıkarlarına zarar vermek amacıyla Hamas, Lübnan'daki Hizbullah örgütü, İran Devrim Muhafızları'yla suç amaçlı iş birliği ve casusluk yaptıkları’ öne sürülüyor.

Sanıklar ayrıca Mısır Bakanlar Kurulu'nun Aralık 2013'teki İhvan'ı ‘terör örgütü’ olarak ilan etme kararına binaen ‘terör örgütüne mensup olmakla’ suçlanıyor.

Bu davadaki 36 sanıktan 22'si tutuklu, 14'ü ise gıyaben yargılanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
kapalı
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?