banner39

Esma'nın babasının durumu ağırlaşıyor

Mısır'da gözaltında bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci'nin eşi Sena Abdulcevad, açlık grevi yapan eşinin sağlık durumunun kötüye gittiğini söyledi

Ortadoğu 11.01.2014, 13:21 11.01.2014, 16:06
Esma'nın babasının durumu ağırlaşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da gözaltında bulunan Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci'nin eşi Sena Abdulcevad, açlık grevi yapan eşinin sağlık durumunun hergün daha da kötüye gittiğini söyledi.

Abdulcevad, "Kendisine verilen yoğurt ve meyvesularını kabul etmeyen eşim, normal şekilde muamele edilmesi ve Mısır halkının onurunu ve özgürlüğünü savunmak için açlık grevine devam etmekte kararlı. Ancak açlık grevi nedeniyle  eşimin sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleye gidiyor" dedi.

Biltaci'nin 22 gündür açlık grevini sürdürdüğünü belirten Abdulcevad, insan hakları örgütlerine, "Eşi ve avukatıyla görüşmeleri, bu davaya önem vermeleri, isteklerinin gerçekleşmesi için imkanlar dahilinde baskıda bulunmaları, savcılığın 'saçma' soruşturmalarını ve raporlarını gözden geçirmeleri, suçlamaların uydurma olduğuyla alakalı şikayetleri değerlendirmeleri ve Esma'nın öldürülmesi dosyasını açmaları" çağrısında bulundu.

Mısır'da darbe karşıtı direnişin odağındaki Rabiatu'l Adeviyye Meydanı'na yönelik 14 Ağustos'taki kanlı müdahale sırasında kızı Esma'yı kaybeden Muhammed Biltaci, darbe karşıtlarına yönelik operasyonlar çerçevesinde "şiddete teşvik suçlamasıyla" 29 Ağustos 2013'te gözaltına alınmıştı.

Tora Cezaevi'nin yüksek güvenlikli "Akreb" adlı bölümünde tutulan Biltaci, 21 Aralık'ta  kendisine yönelik "intikam ve negatif ayrımcılık" yapılmasını protesto etmek için açlık grevine başlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?