banner39

'Ey Şam sana geliyoruz' cumasında 12 ölü

Cuma namazından sonra düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 12 kişi öldü. Şam’ın Harest semtindeki gösterilere katıladığı tespit edilen bazı göstericilerin evleri yakılıp yıkıldı

Ortadoğu 23.03.2012, 14:49 23.03.2012, 14:56
'Ey Şam sana geliyoruz' cumasında 12 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, bugün ülke genelinde Cuma namazından sonra düzenlenen yönetim karşıtı gösterilerde güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 12 kişinin öldüğünü duyurdu.

Örgüt, güvenlik güçlerinin müdahalesinde, orta kesimlerde yer alan Humus'ta 4, İdlib kentinde 3, Deyr Zor'da 2, Raka, Dera ve Halep'te birer olmak üzere toplam 12 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Halep'in Azez kentinde bir askeri helikopterden açılan ateşte bir kişinin öldüğünü çok sayıda kişininde yaralandığını kaydeden görgü tanıkları, operasyonlar nedeniyle birçok yerleşim biriminin zarar gördüğünü aktardı.

İdlib ve çevre kentlerinde şiddetli patlamaların olduğunu, halkın operasyonlar nedeniyle güvenli bölgelere ve Türkiye'ye kaçtığını kaydeden yerel aktivistler, ordunun İdlib kentine bağlı İhsin'e düzenlediği operasyonda onlarca kişinin yaralandığını ve 30'dan fazla evin güvenlik güçlerince yakıldığını ifade etti

Birçok kentte güvenlik güçlerinin camileri kuşatığını ve cemaatin dışarı çıkmasını engellediğini aktaran aktivistler, askerlerin bazı kentlerde göstericilerin üzerine ateş açtığını dile getirdi.

Kamışlı Haseke'de büyük gösterilerin düzenlendiğini belirten aktivistler, güvenlik güçlerinin gösterilere müdahale ettiğini ve bazı göstericilerin yaralandığını söyledi.

Şam'ın Kafr Susa semtinde patlama ve yoğun silah sesleri duyulurken muhalifler de bugünü "Ey Şam sana geliyoruz" Cuması diye adlandırdı.

GÖSTERİLERE KATILANLAR KARA LİSTEDE

Öte yandan, Suriye’nin başkenti Şam’ın Harest semtindeki gösterilere katıladığı tespit edilen bazı göstericilerin evleri, güvenlik güçlerince yakılıp yıkıldı, bahçelerdeki zeytin ağaçları da söküldü.

Haresta yerel koordinasyon üyesi Ebu Ebuyed, "Semtte yapılan baskınlarda güvenlik güçleri gösterilere katılan 3 kişiyi tespit ederek onları bir evde kıstırdı ve açılan ateşte biri öldürüldü, biri kaçmayı başarırken diğeri ise tutuklandı" dedi.

Haresta’daki gösterilere katıldığı tespit edilen göstericilerin evlerinin rejimin askerleri tarafından yakılarak zırhlı araçlarla yıktırıldığını ifade eden Ebu Ebuyde, "Askerler semtte yer alan birçok zeytin ağacını da söktü. Şahsa özel bir kepçe ise sahibi tarafından muhaliflerin evlerini yıkmada kullanılmak istenmediği için askerlerce yakıldı" dedi.

Semtte yoğun ev baskınlarının yaşandığını ve keyfi tutuklamaların yapıldığını dile getiren Ebu Ebuyde, yapılan gösterilerin barışçıl olduğunu fakat rejimin sert müdahaleleriyle karşılaştıklarını, güvenlik güçlerinin göstericilere kurşun yağdırdığını, yüksek binaların çatılarına keskin nişancılar yerleştirildiğini, bu nişancıların da gösterilere katılanları ateş ederek öldürdüğünü söyledi.

Semtteki bir eve düzenlenen operasyonda evin bahçesindeki zeytin ağaçlarının da tanklarla ezilerek söküldüğünü anlatan Ebu Ebuyde, semtte sık sık elektriğin kesildiğini, sabit hatlar hariç cep telefonlarının çalışmadığını ve bazı temel gıda malzemelerine ulaşmakta zorluklar yaşadıklarını bildirdi.

Gösterilerde yaralananları ne devlet ne de özel hastahanelere götürebildiklerini belirten Ebu Ebuyde, yaralıların götürüldükleri özel hastahanelerden kaçırılarak öldürüldüğünü öne sürdü.

"Yaralıları gizli evlerde tedavi ediyoruz" diyen Ebu Ebuyde, "Bazı yaralılar ilaç yokluğundan hayatını kaybetti. Şimdi birçok kentte kardeşlerimiz için dışarıdan ilaç temin ediyoruz" diye konuştu.

Ülkedeki gösterilere katıldığı tespit edilen göstericilerin isimlerinin kara listede olduğunu ve bunların tutuklanmaları halinde akıbetlerinin ne olacağını kimsenin bilmediğini belirten Ebu Ebuyde, "Yönetim, ilan ettiği genel aflarla sadece rastgele tutuklanmış olanları bıraktı, muhalifleri değil. Gösterilere katılmış olanlar şu ana kadar tutuklu merkezlerinde ve hiçbiri bırakılmadı" ifadelerini kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?