Ezher alimleri darbeye karşı birleşti

"Darbe Karşıtı Din Adamları" başlıklı sempozyumda bir araya gelen Ezher'de görev yapan akademisyenler Mursi'ye destek verirken Ezher Şeyhi'ne tepki gösterdi

Ortadoğu 14.07.2013, 17:27 14.07.2013, 17:27
Ezher alimleri darbeye karşı birleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ezhere bağlı alimler ve din adamları, Kahire'de düzenlenen sempozyumda, Mısır'da ordunun yönetime el koymasına "daha az kötü" sözleriyle destek veren Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in görevini bırakması çağrısında bulundu.

Ezher Üniversitesi'nde düzenlenen "Darbe Karşıtı Din Adamları" başlıklı sempozyuma, askeri darbeyle iktidardan uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye destek ve göreve iadesi talebiyle, Ezher ve Vakıflar Bakanlığından çok sayıda alim ve din adamı katıldı.

Vakıflar Bakanlığı'na bağlı imam ve hatib Halef es-Suhaci, toplantıda yaptığı konuşmada, Tayyib'i, Ezher'in çizgisinden sapmak ve meşruiyete karşı darbeyi desteklemekle suçladı. Suhaci, "Ezher kurumunun ve bu kurumda görev yapan din adamlarının bozgunculardan temizlenmesini ve darbeye destek veren Ahmed Tayyib'in görevini bırakmasını istiyoruz" diye konuştu. Suhaci'nin konuşması sırasında, salondan, "Ahmed Tayyib git", "Ezher'i temsil etmiyorsun" sesleri yükseldi.

Mursi dönemindeki Başbakan Hişam Kandil hükümetinde Vakıflar Bakanı olarak görev yapan Talat Afifi de yaptığı konuşmada, darbenin halk desteği olmadığını savunarak, "Halk adına biri konuşacaksa bu alimler olacaktır" dedi.

"Meşru düzene karşı yapılan darbe tanınamaz" diyen Vakıflar Bakanı Müsteşarı Cemal Abdüssettar, ordunun müdahalesi sonucunda askıya alınan anayasa ve Şura Meclisi'nin yeniden yürürlüğe girmesini, ayrıca Mursi'nin de görevinin başına dönmesini istediklerini dile getirdi.

Ezher Üniversitesi Tarih Profesörü Cemal Abdulhadi de Mursi'nin demokratik seçimlerle cumhurbaşkanlığı makamına geldiğini ve  sivil bir devlet oluşturduğunu kaydetti. Abdulhadi, "Ancak biz demokrasi ve meşruiyete saygı duymayan baltacılar zamanında yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

"DARBEYE HAYIR, MURSİ'YE EVET"

Ezher'e bağlı İslam İşleri Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Salah Sultan da toplantıda yaptığı konuşmada, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden alınmasını askeri darbe olarak tanımlarken, bununla mücadele için "Darbe Karşıtı Din Adamları" adı altında bir hareket kurduklarını açıkladı.

Sultan, hareketin amacını, "25 Ocak devrimini geri kazanmak, Mısır'ın İslami kimliğini vurgulamak, Mısır'da bütün vatandaşlar için vatandaşlık hakkının elde edilmesini sağlamak, halkın özgür iradesiyle yaptığı seçimlere saygı duymak ve bütün darbelere karşı seçim sandıklarını savunmak" olduğunu söyledi.

Mısır'ın iç savaşa sürüklenmesini istemediklerini ifade eden Sultan, Ezher Şeyhi Tayyib'e de darbeyi destekleyen tavrından vazgeçmesi çağrısında bulundu.

Toplantıya katılanlar, İngilizce "Darbeye hayır, Mursi'ye evet",  "Masumların öldürülmesine hayır" yazılı pankartlar açtı. Salondakiler ayrıca, geçen hafta Kahire'de Cumhuriyet Muhafızları Karargahı önünde ordu tarafından sivil halka ateş açılmasını protesto eden sloganlar da attı.

"Darbe Karşıtı Din Adamları" sempozyumu sonunda Talat Afifi tarafından okunan sonuç bildirisinde, "Muhammed Mursi'nin cumhurbaşkanlığı görevine devam etmesi, meşruiyetin, anayasanın, Şura Meclisi'nin yeniden görevine dönmesinin yanı sıra ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkması ve 25 Ocak Mısır devriminin kazanımlarının muhafaza edilmesi için tüm taraflarca kabul gören ulusal uzlaşı komisyonunun acilen kurulması" talepleri yer aldı.

Bildiride, askeri darbe ile darbe sonrası yeni hükümet kurma ve anayasa çalışmaları, İslam hukukuna göre "batıl" olarak değerlendirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?