banner15

Ezher öğrencilerine ceza yağdı

Darbe karşıtı gösteri yaptığı için yargılanan 27 sanıktan 14'üne 7'şer, sekiz sanığa 3'er yıl, bir sanık hakkında ise 5 yıl hapis cezası verildi

Ezher öğrencilerine ceza yağdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın Kahire Ceza Mahkemesi, 27 üniversite öğrencisine "şiddet eylemlerine karıştıkları" gerekçesiyle 3 yıldan 7 yıl kadar değişen hapis cezalarına çarptırdı.

Ekim ayında Ezher Üniversitesi'nde düzenlenen protesto gösterileri sırasında "şiddet eylemlerine karıştıkları" suçlamasıyla gözaltına alınan 27 öğrenci, Kahire'deki Tora Polis Akademisi'nde hakim karşısına çıktı.

Kahire Ceza Mahkemesi, Ezher Üniversitesi öğrencisi 27 sanıktan ondört sanığa 7'şer, sekiz sanığa  3'er yıl, bir sanık hakkında ise 5 yıl hapis cezası verdi. Ayrıca aynı suçtan yargılanan 4 kişi hakkında ise verilen birer yıl hapis kararı askıya alındı.   

Mahkeme kararında, söz konusu hapis cezalarının temyize açık olduğu ifade edildi. 

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklara "vatandaşlara ve üniversitedeki güvenlik güçlerine saldırı", "üniversitenin idare binasına zarar verme", "izinsiz gösteri yapma" gibi suçlamalar yöneltmişti.

 Mısır'da "şiddete teşvik ve karakollara saldırı" suçlamasıyla yargılanan ve aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 183 kişi hakkında verilen idam cezası da onanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 13:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48