banner39

Ezher öğrencilerinin eylemi sürüyor

Mısır'da Ezher öğrencilerinin darbeye karşı eylemleri ve üniversite şeyhinin darbecileri desteklemesine yönelik protestoları devam ediyor

Ortadoğu 22.10.2013, 14:58 22.10.2013, 14:58
Ezher öğrencilerinin eylemi sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'da El-Ezher Üniversitesi öğrencileri, darbe karşıtı gösterilerini sürdürdü.

Başkent Kahire'de darbeyi protesto ederek, derslere girmeyen Ezher öğrencileri, eylemlerinin 4. gününde Medine't en-Nasr semtindeki Ezher'in çeşitli fakültelerinde toplandı. Kız ve erkek öğrencilerden oluşan gruplar, "Rabia işareti" yaparak, üniversitenin idari binalarına doğru yürüdü.

Daha önce bu çerçevede düzenledikleri gösterilerde tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler, "darbe yönetimi"nin de son bulmasını talep etti.

Tutuklu arkadaşları serbest bırakılana kadar "ders başı" yapmama çağrıları yapan kız öğrenciler, Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib, Üniversite Rektörü Üsame el-Abd ve ordu komutanları aleyhinde slogan attı. Öğrenciler, Rabiaatul Adeviyye Meydanı'na yönelik müdahalede öldürülen Ezher öğrencilerinin sorumlularının yargılanmasını istedi.

EZHER ŞEYHİ'NDEN "SÜKÛNET ÇAĞRISI"

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib öğrencilere "sükunet çağrısı"nda bulundu, dersleriyle ilgilenmelerini önerdi.

Tayyip, yaptığı açıklamada, öğrencileri "İslam adabına bağlı kalmaya" çağırdı. "Bilimle ülkeler kurulur ve kalkınır" diyen Tayyib, ülkeyi "kalkındırmaya katkıda bulunmak için" öğrencilerin eğitime önem vermeleri gerektiğini ifade etti.

"Ezher Talebe Derneği" de yaptığı açıklamada, öğrencilerin gösterilerinde barışçıl olmalarını ve kampüs içinde "yakıp-yıkma olaylarına kalkışmamalarını" istedi.

Dernek sözcüsü ve tutuklu öğrencilerden sorumlu Abdullah Mahi imzasıyla yapılan açıklamada, tutuklu öğrencilerle ilgili tüm bilgiler toplandıktan sonra üniversite yetkilileriyle durumu görüşmek üzere bir araya gelineceği bildirildi.

REKTÖR YARDIMCISI HÜDHÜD

Ezher Üniversitesi Rektör Yardımcısı İbrahim Hüdhüd ise gösterilerde "tahribat yapan ve duvarlara adaba aykırı yazı yazanlarla" ilgili inceleme başlatıldığını ifade etti.

Söz konusu kişilerin idari binalarda bulunan kameralarla tespit edildiğini aktaran Hüdhüd, bu kişiler hakkında kanuni işlem yapılacağını belirtti.

Ezher Üniversitesi'nde bir kaç gündür devam eden darbe karşıtı gösterilerde, 41 öğrencinin gözaltına alındığı belirtilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?