banner39

Ezher şeyhi: Barışçıl gösterilere izin verilmeli

Mısır darbesine desteği ile gündeme gelen Ezher Şeyhi Tayyib, devletin barışçıl gösteri hakkını koruması gerektiğini söyledi

Ortadoğu 02.08.2013, 07:41 02.08.2013, 07:43
Ezher şeyhi: Barışçıl gösterilere izin verilmeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Ezher Üniversitesi Şeyhi Ahmed et-Tayyib, "Şiddet kullanılmasını reddediyorum. Devlet, barışçıl gösteri hakkını korumaktan sorumludur" dedi.

Tayyib, yaptığı yazılı açıklamada, Ezher'in, diyalog ve siyasi çözüm yerine şiddete başvurulmasını ve şiddete teşvik etmeyi reddettiğini tekrarlayarak, şiddeti engellemenin tüm siyasi tarafların görevi olduğuna işaret etti.

Barışçıl olmak kaydıyla her vatandaşın gösteri yapma hakkına sahip olduğunu belirten Tayyib, devletin bu hakkı korumakla yükümlü olduğunu, mevcut krizden tek çıkış yolunun acilen diyalog kurulması ve bunun da yolunun Mısır halkı arasında güven ortamının oluşturulmasından geçtiğini vurguladı.

Ezher alimleri de Tayyib'in açıklamasından önce bir bildiri yayınlayarak, tüm Mısır halkını şiddeti bırakmaya, hoşgörü ve kardeşlik ortamını yaymaya, masum Mısır vatandaşlarının kanlarının akıtılmasına engel olmaya çağırdı. Bildiride, siyasi görüşü ne olursa olsun tüm Mısır halkından ülke çıkarlarını diğer her türlü çıkardan üstün tutmaları da istendi.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?