Ezher Şeyhi Tayyib'den Vatikan ziyareti

Ezher Şeyhi Tayyib, bugün Papa ile görüşmek üzere Vatikan'a gidiyor

Ezher Şeyhi Tayyib'den Vatikan ziyareti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır'daki Ezher şeyhi Ahmed et-Tayyib'in Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'la görüşmek üzere bugün Vatikan'a gideceği belirtildi.

Ezher Şeyhliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün gerçekleşmesi planlanan Franciscus-Tayyib görüşmesinde "barışın yayılması, ortak yaşam ve halklar ile toplumlar arasındaki diyalog kültürü" konularının ele alınacağı kaydedildi.

İkili görüşmenin ardından Vatikan'daki yetkililer ile Ezher yetkililerinin 1989'da taraflar arasında imzalanan anlaşma gereği Din Kurumları Ortak Çalışma Komitesinin yeniden etkinleştirilmesi konusunu görüşmek üzere bir araya geleceği ifade edildi.

Bu ziyaretin Ezher Şeyhliği için bir ilk olma niteliği taşıdığı öğrenildi.

Ezher, Papa 16. Benediktus'un İslam dini hakkındaki açıklamalarının ardından, 2006'da Vatikan ile ilişkilerini dondurma kararı almıştı. Ezher bu kararını 2008'de değiştirmişti.

Ezher Şeyhi Tayyib, 2011'de Mısır'daki Hristiyanları hedef alan patlamanın ardından Hristiyan grupları koruma çağrısı yapan Papa'yı, Mısır'ın iç işlerine karışmakla suçlamış ve Ezher-Vatikan arasındaki diyaloğu askıya almıştı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 2014'te Vatikan'ı ziyaret etmişti.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 09:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35