banner15

Ezo Gelin'in köyü IŞİD'den alındı

Ezo Gelin'in gelin gittiği köy de Fırat Kalkanı çerçevesinde IŞİD'den alındı

Ezo Gelin'in köyü IŞİD'den alındı

Türkü ve filmlere konu olan Ezo Gelin'in hayatının bir bölümünü geçirdiği köy de Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye'de IŞİD’den alınan yerleşim birimleri arasında yer aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyinde terör tehditlerine karşı başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı devam ediyor. Özgür Suriye Ordusu'na bağlı askerler Cerablus'un ardından kentin çevresinde bulunan köyleri de terör unsurlarından arındırdı.

Bu köylerden biri de adına türküler söylenen, hayatı filmlere konu olan Ezo Gelin'in yaşadığı Kozbaş oldu. Ezo Gelin'in akrabaları, 2,5 yıl IŞİD’in hakimiyetinde kalan köylerinde aylar sonra özgürce yaşıyor.

"TÜRKİYE OLMASA KABUS GÖRECEKTİK"

Köyün sakinlerinden 82 yaşındaki Halil Abarki, Ezo Gelin'i dün gibi hatırladığını ve çok güzel bir kadın olduğunu söyledi.

Köyün sokaklarında her gün onunla karşılaştığını anlatan Abarki, "Kocasını cezaevine götürdüler orada çok yattı. Fakirlerdi. Hiçbir zaman güzel gün görmedi ve öylece öldü. Köyde sürekli Türkçe şarkılar söylerdi. O öldükten sonra buradaki insanlar onun ismi üzerine şarkılar söylemeye başladı. Ben de gençken onun şarkılarını bilirdim ve söylerdim. Ezo Gelin eşekle sürekli su taşırdı. Hep o geliyor aklıma." diye konuştu.

90 yaşındaki Adle Şığ da arkadaşı Ezo Gelin'i anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.

Kendisinin gençken Ezo Gelin adında bir türkü yazdığını ifade eden Şığ, türküsünün civar köylerdeki gençler tarafından söylendiğini belirtti.

Şığ, Ezo Gelin'i şöyle anlattı:

"Çok güzeldi. Kolları geniş ve uzundu. Saçları beline kadar gelirdi. Gözleri siyah ve büyüktü. Ben onu hiç kimseye benzetemezdim. Onunla çok işi beraber yapardık."

Ezo Gelin'in üvey oğlu Hilmi Abuzer de babasının Ezo Gelin'i çok sevdiğini ifade etti.

Köylerinin yakın zamanda IŞİD’den alındığını ifade eden Abuzer, "Elhamdülillah özgürlüğümüze kavuştuk. IŞİD zulmü altında yaşıyorduk. Şimdi çok şükür Türkiye sayesinde hayatımız daha rahat oldu." dedi.

EZO GELİN

Asıl adı Zöhre Bozgeyik olan Ezo Gelin, 1909'da Gaziantep'e bağlı Uruş köyünde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren "Ezo" diye çağrılan Zöhre, güzelliğiyle dillere destan oldu. Çok sevmesine rağmen berdel usulüyle evlilik yapmak zorunda kalan Ezo Gelin, 1936'da Cerablus'un Kozbaş köyünde oturan teyze oğlu Memey ile (Mehmet) evlendirildi.

Bir süre sonra hastalandı ancak çok yoksul olduklarından kocası onu tedavi ettiremedi. Güzelliği, aşkı ve vatan hasretiyle nam salan Ezo Gelin'in hikayesi dilden dile dolaştı. Adına türküler yakılan, hayatı filmlere konu olan ve yaptığı bir çorbaya da adı verilen Ezo Gelin, 1956 yılında vefat etti.

Vasiyeti üzerine Türkiye sınırında bulunan Bozhüyük köyünde bir tepeye defnedilen Ezo Gelin'in mezarı, 1999 yılında Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine taşındı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35