banner39

banner35

Facebook, Lübnan Meclis Başkanı Berri’nin seçim şarkısını yasakladı

Facebook, seküler Şii çizgideki Emel Hareketi’nin, hareketin lideri Nebih Berri’yi desteklemek üzere yayınladığı seçim şarkısını yasakladı. Yasak karşısında Emel Hareketi, Facebook yönetimini adaletsizlik ve eşitsizlikle suçladı.

Ortadoğu 08.05.2022, 23:41
Facebook, Lübnan Meclis Başkanı Berri’nin seçim şarkısını yasakladı

Emel Hareketi Medya Ofisi tarafından yayınlanan açıklamada, “Bir kez daha Facebook yönetimi, bu platformun kullanıcılarıyla ilişkilerde eşitsizlik ve adaletsizlik safında olduğunu tam ve mutlak şekilde kanıtlıyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, “Emel Hareketi Medya Ofisi’nde sosyal medya yayınları kurallarına bağlılığımıza rağmen Facebook yönetimi, ofis tarafından yayınlanan marşı bilinmeyen ve belirsiz nedenlerle kaldırma kararı aldı. Özellikle de yaşananların sık ​​sık tekrarlanıyor olması dolayısıyla bu, ancak harekete ve onun siyasi ve seçim faaliyetlerine yönelik haksız bir saldırı olarak yorumlanabilir” ifadeleri kullanıldı.

“Emel Medya Ofisi, harekete ve takipçilerine karşı yapılan bu eylemleri kınamaktadır” ifadelerinin yer aldığı açıklamada ayrıca, “Harekete ve halkına yönelik bu saldırı, hareketin imajını bozmayı amaçlayan medya ve reklam kampanyalarıyla birleştiğinde, hareketin inandığı ve 15 Mayıs Pazar günkü ve sonrasındaki kazanımlarıyla teyit edeceği kitlesel gerçekliği değiştirmeyi başaramayacaktır” denildi.

Öte yandan Facebook, Emel Hareketi’nin seçim şarkısını yasaklamadan önce Lübnanlı aktivistler, sitenin Emel Hareketi Milletvekili Ali Hasan Halil’i arama seçeneğini de kaldırdığını fark etti. Öyle ki aktivistler, söz konusu milletvekilinin ismini arama yaparken, “aranan ad veya terimin, bazen Facebook üzerinde izin verilmeyen kişi ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmiş tehlikeli eylemlerle ilişkilendirildiğini’ belirten bir uyarıyla karşılaştı.

ABD yönetiminin geçen yıl Halil ve eski bakan Yusuf Fenyanus’a karşı ‘yolsuzluğa karışma ve Washington’un terör örgütü olarak sınıflandırdığı Hizbullah’a destek verme’ suçlamalarıyla yaptırımlar uyguladığı biliniyor. Halil ve Fenyanus, diğer bazı yetkilileri yanı sıra Beyrut Limanı’ndaki patlamayla ilgili suçlamalar çerçevesinde Lübnan’da yargılanıyor. Ancak iki isim, bakanlık ve milletvekili dokunulmazlıkları gerekçesiyle adli müfettiş huzuruna çıkmayı reddetmişti.

Lübnan İçişleri Bakanı Besam Mevlevi, 15 Mayıs’ta 128 sandalyeli Mecliste yer alabilmek için 15 seçim bölgesinde toplam 1002 adayın yarışacağını belirtmişti.

Ülkede 2018'de 3 milyon 746 bin olan seçmen sayısı, bu sene 3 milyon 967 bine ulaştı.

Lübnanlı Şiilerin siyasi rekabeti, Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin liderliğini yaptığı seküler çizgideki Emel Hareketi ve Hasan Nasrallah liderliğindeki İslamcı çizgideki Hizbullah arasında geçiyor.

Lübnan'da 1989'da yapılan Taif Anlaşması'na göre Meclisteki milletvekili dağılımı, "28 Sünni, 28 Şii, 8 Dürzi, 34 Maruni Hristiyan, 14 Ortodoks, 8 Katolik, 5 Ermeni, 2 Alevi, 1 milletvekili de Hristiyanlar içerisindeki azınlıklar" şeklinde gerçekleşiyor.

Kaynak: Şarku’l Avsat

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?