banner15

Facebook üzerinden silah satışı

Otorite boşluğunun büyük tehlikelere davetiye çıkardığı Libya'da sosyal medya üzerinden bile silah satışı yapıldığı ortaya çıktı

Facebook üzerinden silah satışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra bir türlü sağlanamayan otoritenin zayıflığı birçok tehlikeyi de beraberinde getirdi. Ülkede hala kontrol altına alınmayan silahlı grupların yanı sıra silah kaçakçılığı da tehlike oluşturuyor.

İngiltere'de yayınlanan Independent gazetesinde yer alan bir habere göre, Libya'da otorite boşluğu nedeniyle silah ticareti artık sosyal medya üzerinden yapılıyor.

Haberde Muhammed adlı 23 yaşındaki bir gencin Facebook'ta kurulan bir grupta yer alan fotoğraflı silah ilanına cevap verdiği ve şehrin tam ortasındaki Şehitler Meydanı'nda satıcının silahı verip, bir deste Libya Dinarı aldığı kaydediliyor.

Muhammed neden silah aldığı sorusuna ise "Beni biri kızdırır, ya da tehdit ederse, iyice kötüleşirse öldüreceğim" cevapını veriyor.

Independent, Facebook'ta silah satışı yapan en az beş grup tespit ettiklerini, bunlardan birinde de Kalaşnikof tüfeğin 1100 dinara, yani yaklaşık 1700 Türk lirasına satıldığını kaydediyor.

Gazete Facebook'u durumdan haberdar ettiklerini ve bu sayfaların bazılarının kapatıldığını da kaydediyor. Muhammed silahı şimdiye dek kullanıp kullanmadığı sorulduğundaysa, 'Hayır, bir sorunum yok. Ama sokaklarda çok fazla sorun var. Silahlardan bıktık' diyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35