banner39

Falaşalar'dan kısmi zafer; Netanyahu ile görüşecekler

İsrail başbakanı Netanyahu, Etyopyalı Yahudilerin dört gündür süren protesto gösterilerini durdurmak için bugün temsilcileri ile biraraya gelecek. İsrail Cumhurbalkanı Rivlin ise hata yaptıklarını itiraf etti

Ortadoğu 04.05.2015, 11:20 04.05.2015, 13:51
Falaşalar'dan kısmi zafer; Netanyahu ile görüşecekler

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, polis vahşeti ve yaygın ayrımcılık iddiaları üzerine dört gündür devam eden  atışmalar sonrasında gerginliği hafifletmek amacıyla bugün grup temsilcileri ile görüşücek.

Tel Aviv'deki Etiyopya asıllı Yahudilerin "polis şiddetini" protesto ettiği gösterilerde, çoğunluğu polis 68 kişinin yaralandığı, 43 eylemcinin gözaltına alındığı bildirildi.

RİVLİN: HATA YAPTIK

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, İsrail vatandaşı Etiyopyalıların gösterilerine ilişkin, "Hata yaptık. Duyarlı olmadık ve yeterince onları dinlemedik" dedi.

Rivlin, cumhurbaşkanlığında ultra-ortodoks belediyelerin başkanlarıyla yaptığı görüşme öncesinde basına açıklamalarda bulundu.

İsrail vatandaşı Etiyopyalıların gösterilerine değinen Rivlin, "Tel Aviv ve Kudüs'teki protestolar, İsrail toplumunun kalbinde derin bir yara açmıştır. Etiyopyalıların ayrımcılık, ırkçılık ve haykırışlarına cevap bulamamalarından kaynaklanan bir acıları söz konusu" diye konuştu.

Rivlin, "Etiyopya asıllı vatandaşlarımızın açılan bu yaralarına duyarlı olmalıyız. Hata yaptık. Duyarlı olmadık ve yeterince onları dinlemedik" ifadelerini kullanarak, "Onlara bir cevap borçluyuz" dedi.

Öte yandan İsrail Emniyeti Genel Müdürü Yohanan Danino, sivillere veya polise karşı şiddet kullanan herkesin yargı önünde hesap vereceğini belirterek, "İsrail polisi Etiyopya asıllı Yahudilerle görüşmek için büyük çaba harcadı. Oturduk ve İsrail polisi ile aralarında güveni arttırma yollarını araştırmak için ortak bir ekip kurduk" dedi.

Etiyopya asıllı bir İsrail askerinin, polis tarafından dövülme görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından ülkede tansiyon yükselmişti. Binlerce Etiyopya asıllı Yahudi, bugün Tel Aviv'deki Azrieli Kulesi yakınlarında gösteri düzenlemiş, bazı ana yolları kapatmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?