banner15

Fas yıllar sonra İran'a büyükelçi gönderiyor

Fas, 2008 yılında bütün siyasi ilişkilerini kestiği İran'a yeniden büyükelçi gönderme kararı aldı. İran geçen ocak ayında Fas'a büyükelçi göndermişti

Fas yıllar sonra İran'a büyükelçi gönderiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas Dışişleri ve İşbirliği Bakanı Salahaddin Mizvar, ilişkileri normalleştirmek adına en kısa zamanda İran'a büyükelçi atayacaklarını söyledi.

Fas Parlamentosu'nda yapılan bütçe görüşmelerinde konuşan Bakan Mizvar, "Ülkemiz, İran ile diplomatik kanallarını açtı, en kısa zamanda İran'a büyükelçi atayacağız. Diplomatik ilişkilerimizde yeni bir yapılandırmaya gideceğiz" dedi.

Rabat yönetimi, "Fas'ın aleyhine tutum sergilediği ve din işlerine karıştığı" gerekçesiyle Mart 2009'da Tahran ile diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Fas Dışişleri Bakanlığı, İran'ı, "ülkenin temel kimliğini değiştirmeye çalışmak ve devletin desteklediği Sünni Maliki mezhebini zayıflatmaya çalışmakla" suçlamıştı.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesinden 5 yıl sonra geçen yıl aralık ayında Fas Enformasyon Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Mustafa el-Halefi, İran'ın başkenti Tahran'da düzenlenen İslam ülkeleri enformasyon bakanlarının 10. toplantısına katılmıştı.

İran ise 2008 yılında karşılıklı olarak kesilen diplomatik ilişkilerden sonra, ocak ayında Fas'a büyükelçi atayarak diplomatik ilişkilerini tekrar başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 09:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35