banner15

Fas'ta ilk sanat müzesi açıldı

Fas'ta Fransa sömürgesinden sonra ilk modern sanat müzesi açıldı

Fas'ta ilk sanat müzesi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fas’ın başkenti Rabat’ta ülkenin ilk sanat müzesinin açılışı gerçekleştirildi. 6’ncı Muhammed olarak isimlendirilen müzede eski dönemlere ait sanat eserleri sergilenecek. Müzede ayrıca konferans salonu, kütüphane ve eğitim merkezleri de yer alıyor.

Müze müdürü Abdulaziz İdris, müzede dört ayrı bölüm bulunduğunu ve eserlerin yıllara göre farklı salonlarda sergilendiğini ifade etti. İdrisi, müzede “yüz yılın şaheserleri” olarak isimlendirilen bir salon bulunduğu ve burada 20. Yüzyılın başından bu yana ortaya konulan sanat eserlerinin sergilendiğini dile getirdi. 

Sanat eserleri bakımından Cezayir mi yoksa Tunus’a mı daha yakın olduklarını zaman zaman tartıştıklarını hatırlatan İdrisi, yerli sanat eserlerinin toplandığı bir müzeye sahip olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Müzede elli yıldır resim yapan Faslı ilk kadın ressam Latife el Ticani’nin de eserleri yer alıyor. Bir yayın kuruluşuna konuşan Ticani uzun zamandır söz konusu müzenin açılmasını beklediklerini ancak bugün başkent Rabat’ta böyle bir müzenin açılışının gerçekleştiğini ifade etti. Ticani müzenin Fas için bir başlangıç olması temennisinde bulundu.

Sanatçılar müzenin Fas’ın Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasının ardından ülkede açılmış olan ilk sanat müzesi olması bakımından da önemli olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 13:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35