banner39

FBI'ın aradığı Hizbullah komutanı öldürüldü

FBI'ın dünya genelinde aradığı ve görüldüğü yerde yakalanmasını istediği Hizbullah komutanı Fevzi Eyüb Suriye'de öldürüldü

Ortadoğu 27.05.2014, 14:25 27.05.2014, 14:38
FBI'ın aradığı Hizbullah komutanı öldürüldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Federal Soruşturma Bürosu (FBI)'ın 2009 yılından bu yana hakkında yakalama kararı çıkardığı Hizbullah'ın önemli komutanlarından Fevzi Eyüb geçtiğimiz günlerde Suriye'de muhaliflerle girdiği çatışmada öldürüldü.

Lübnan asıllı Hizbullah komutanının cenazesi dün ülkenin güneyinde bulunan köyünde toprağa verildi. Fevzi Eyüb, Hizbullah'ın Suriye rejiminin yanında savaşmak için gönderdiği gruplardan birinin komutanlığını yapıyordu.

Hizbullah komutanı Eyüb'ün cenazesinin, Suriye sınırına yakın bölgede bulunan köyü Ayn Kane'den kaldırıldığı bildiriliyor. Cenazeye çevre bölgelerden de çok sayıda katılımın olduğu ifade ediliyor.

FBI'ın sitesinde Eyüb'le ilgili yer alan bilgilerde, Hizbullah komutanı Eyüb'ün 2009 yılında, İsrail'e sahte bir ABD pasaportuyla giriş yapmaya ve İsrail'de saldırı gerçekleştirmeye çalıştığı ileri sürülüyor. 

Eyüb, 2000 yılında İsrail tarafından tutuklanmadan önce Kanada'da yaşıyordu. Üç yıl sonra, Hizbullah'la yapılan bir esir değişimi sırasında serbest bırakılmıştı.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?