banner15

Federasyon fikrine Esad da karşı çıktı

Esad, PYD'nin federasyon ilanına tepki göstererek Suriye'nin bunun için küçük olduğunu ve halkların iç içe geçtiğini söyledi

Federasyon fikrine Esad da karşı çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkesinin federasyon fikri için ‘fazla küçük’ olduğunu savunarak PYD tarafından ilan edilen federasyon fikrine karşı çıktı.

Suriye’nin başkenti Şam’da bugün Esad’la görüşen Fransız parlamenterlerden Nicolas Dhuicq, görüşmenin detaylarını Sputnik’e anlattı. “Esad, Suriye’nin küçük bir ülke olduğunu, federasyon fikrinin uygulanması içinse fazlasıyla küçük olduğunu söyledi” diyen Dhuicq’in anlattığına göre, Esad federasyon fikrinin, Suriye’deki halkların iç içe geçmiş olması nedeniyle de uygun olmadığını belirtti.

Esad’a göre, Suriyeli Kürtlerin federasyon girişimi ise ‘kötü bir fikir.’ Dhuicq bu konuda şunları söyledi:

“Esad’a göre, federasyon ilan edilmesi bu bölgedeki Arap nüfusu nedeniyle iyi bir fikir değil. Zira Esad, Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde, Kürtlerin nüfusun yalnızca yüzde 30’unu oluşturduğunu, bu nedenle de kendi topraklarında azınlık olacaklarını söylüyor.”

'BAZI BÖLGELERE DAHA FAZLA ÖZGÜRLÜK VE GÜÇ VERİLEBİLİR'

Esad’ın merkezi devlet fikrinin gerekliliğine inandığını ve yeni bir yönetim modeli düşünmediğini belirten Fransız parlamenter, “Ona göre, Suriye’deki bazı bölgelere daha fazla özgürlük ve güç verilebilir ama merkezi yönetim ve otorite kalıcı rolüne devam etmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 13:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48