banner39

Felluce'de ihlaller kaygılandırıyor

Felluce'de özellikle Haşdi Şabi grubunun ihlalleri endişeye neden oluyor

Ortadoğu 08.06.2016, 15:32 08.06.2016, 15:32
Felluce'de ihlaller kaygılandırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce'nin geri alınması için düzenlenen operasyonlarda Haşdi Şabi milislerinin ihlalleri endişeye neden oluyor.

Eski Musul Valisi ve Haşdi Vatani (Sünni güçler) Komutanı Esil Nuceyfi, Felluce'de sivillere karşı yapılacak tüm insan hakları ihlallerinin doğrudan "Musul'u kurtarma operasyonuna" yansıyacağını belirterek, "Felluce'de yaşananlar, Sünnilerin Haşdi Şabi konusundaki kaygılarının haklı olduğunu ortaya koyuyor." dedi.

Nuceyfi, Felluce'de mahsur kalan sivillerin durumu ve Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin işlediği suçların terörle mücadele üzerindeki etkisini değerlendirdi.

BM’DEN IRAK HÜKÜMETİNE UYARI

Birleşmiş Milletler (BM)  İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin, Irak hükümetinin, sivilleri koruduğunu göstermek için IŞİD'in kontrolündeki Felluce'den kaçmayı başaran insanlara yönelik hak ihlallerini içeren raporları inceleyip takip etmesi gerektiğini söyledi.

Hüseyin, BM Haber Merkezi'ne Felluce'de mahsur kalan sivillerin durumuna ilişkin yaptığı basın açıklamasında, yayınlanan bazı raporlarda, IŞİD'in elinden kaçmayı başarıp diğer tarafa geçen insanların, daha sonra fiziksel saldırılara maruz kaldığına yer verildiğini belirtti.

Görgü tanıklarından gelen ifadelerden bahseden Hüseyin, şunları kaydetti:

"Görgü tanıkları, Irak güvenlik güçlerine destek veren silahlı grupların, çatışmalardan kaçan insanları nasıl alıkoyup erkek ve gençleri kadın ile çocuklardan ayırdıklarını, daha sonra erkekleri güvenlik taraması bahanesiyle gözaltına aldıklarını ve bazı durumlarda daha da ileriye gidilerek zorla suçlu olduklarını itiraf etmeleri için fiziksel saldırı ve diğer ihlallere de maruz bıraktıklarını belirtiyor. Bazı iddialar ise alıkonulanların bir kısmının silahlı gruplar tarafından idam edildiği yönünde." 

Silahlı gruplar tarafından kişilerin alıkonulmasının yasal olmadığına işaret eden Hüseyin, bu yüzden hükümetin, alıkonulan kişilerin güvenli şekilde serbest bırakıldığını ya da kendilerine teslim edildiğini teyit etmesi gerektiğini bildirdi.

Hüseyin, açık ve inandırıcı bir delil bulunmadığı müddetçe Felluce'deki çatışmadan kaçanların herhangi bir silahlı gruba bağlı kabul edilmeyerek sivil varsayılması gerektiğini vurguladı.

Felluce'de yaşananların önlenmesi için atılacak adımlar konusunda hükümeti acilen göreve çağıran Hüseyin, şöyle devam etti:

"Operasyona katılan tüm askerlerin her türlü şartlara rağmen sivilleri koruması ve olası suç ihlaline karşı Başbakan (Haydar el İbadi), diğer siyasetçiler, toplumsal ve dini liderler memnun edici açıklamalar yapmıştı. Söylenenlerin pratiğe dökülmesi için ivedi şekilde hükümetin somut adımlar atması çağrısında bulunuyorum. Hükümet, sivilleri koruduğunu göstermek için IŞİD'in kontrolündeki cehennemde yaklaşık iki buçuk yıldır yaşayıp Felluce'den binbir zorlukla kaçmayı başaran insanlar hakkında yazılan raporların tamamını incelemelidir. Söz konusu kişiler kaçtıktan sonra bile insan hakları bağlamında çifte tehlike ile karşı karşıya. Hak ihlallerinden sorumlu oldukları iddia edilenlerin adalet karşısına çıkarılmaları gerekiyor."

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?