banner39

Felluce'de IŞİD'e karşı ayaklanmalara destek istendi

Irak'ta Felluce ilçesinde IŞİD'e karşı ayaklanan aşiretler ile ilgili Güçler Birliği Koalisyonu milletvekillerinden Kerbuli: "Bu ayaklanmanın sürdürülmesi için hükümet, silah desteği sunmalı. Ortam oldukça müsaitken hükümetin uzak kalması manasız" dedi

Ortadoğu 20.02.2016, 13:11 20.02.2016, 13:27
Felluce'de IŞİD'e karşı ayaklanmalara destek istendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın batısında bulunan Enbar iline bağlı IŞİD kontrolündeki Felluce ilçesinde örgüte karşı halk ayaklanması yaşandığı bildirildi.

Irak meclisindeki en büyük Sünni grubu Güçler Birliği Koalisyonu milletvekillerinden Muhammed el-Kerbuli, yaptığı açıklamada, Felluce'nin Suk el-Colan semtinde bölge halkı ve IŞİD militanları arasında henüz bilinmeyen bir sebeple arbede yaşandığını belirtti.

Felluce Kaymakamı Sadun eş-Şalan, yaptığı açıklamada, Felluce'deki bazı Sünni aşiretlerin IŞİD'in kontrolü altındaki Cevlan, Heyakil ve Şüheda bölgelerine saldırı düzenleyip söz konusu bölgeleri geri aldıklarını kaydetti.

Olayın daha sonra büyüyerek, silahlı çatışmaya dönüştüğünü aktaran Kerbuli, "Bu ayaklanmanın sürdürülmesi için hükümet, silah desteği sunmalı. Ortam oldukça müsaitken hükümetin uzak kalması manasız. Hükümet, Felluce'deki halk ayaklanmasını desteklemezse Musul'da IŞİD'e karşı bir ayaklanmanın yaşanması imkansız olur" dedi.

Kerbuli, ayrıca yaşanan gelişmelerin Felluce dışından duyulması üzerine IŞİD'in ilçedeki çok sayıda vatandaşı tutukladığı yönünde haberler geldiğini aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?