banner15

Felluce'deki çatışmalardan Fırat'ı aşarak kurtuluyorlar

Irak'ta IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlardan kaçmaya çalışan sivil halk Felluce'den Fırat Nehri'nin öte yakasına giderek kurtulmaya çalışıyor

Felluce'deki çatışmalardan Fırat'ı aşarak kurtuluyorlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'deki IŞİD militanlarıyla güvenlik güçleri arasındaki çatışmalardan kaçan aileler, Fırat Nehri'ni geçerek güvenli bölgelere ilerliyor.

Aralarında kadın, yaşlı ve çocukların da bulunduğu bazı aileler nehri iptidai sallarla geçerken, bazı kişiler de yüzerek kıyıya ulaşıyor.

Aileler, ordu tarafından kurtarılan Garma'daki bir okul ve hükümet tarafından kurulan iki ayrı çadır kente yerleştirildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Irak Temsilcisi Peter Hawkins, IŞİD'e karşı operasyonların sürdüğü Felluce'de, çocukların birtakım tehlikelere maruz kaldığı, kentteki gıda stoklarının da bitmek üzere olduğu uyarısında bulunmuştu.

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri, 2014'ten bu yana IŞİD'in kontrolünde bulunan Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Felluce'de 20 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 50 bin sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 15:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48