banner15

Filistin barış konferasından ümitsiz

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki Fransa öncülüğünde yapılacak İsrail-Filistin barış görüşmeleri konusunda ümitsiz olduklarını açıkladı

Filistin barış konferasından ümitsiz

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Fransa'nın başkenti Paris'te 3 Haziran'da düzenlenmesi planlanan toplantıdan beklentilerinin düşük olduğunu söyledi.

Maliki, Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki Filistin Dışişleri Bakanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında, 3 Haziran'da Fransa'nın girişimi için gerçekleştirilmesi beklenen toplantıya katılacak ülkelerin temsilcilerinin yarın Paris'e ulaşmasının ardından, kontrolün Fransa'nın elinden çıkacağını belirterek, "Fransa'nın başkenti Paris'te 3 Haziran'da düzenlenmesi planlanan toplantıdan beklentilerimiz düşük. Çünkü içini boşaltmak için katılacak bazı ülkeler var." ifadelerini kullandı.

Toplantıdan Filistin'den yana bir sonuç çıkmasını dilediklerini belirten Maliki, şunları söyledi:

"Toplantıdan çıkacak sonuçlara dair bir garanti yok ve sonuçları belirleyecekler de toplantıya katılan ülkelerdir. İsrail dostu olduğundan dolayı bazı ülkelerin toplantıya çağrıldığını ve bazılarının da toplantının kendileri olmadan gerçekleşmeyeceği için çağrıldığını biliyoruz. Hatta toplantıya katılmasıyla içini boşaltacak ülkeleri de biliyoruz. Fransız girişimi gerçekleşinceye kadar destekleriz. Ancak girişimin sonuçlarına dair yapacağımız yorum ise duruş ve çıkarlarımız doğrultusunda olacak. Toplantının sonucu ne olursa olsun işgali sona erdirecek, barış görüşmelerine bir takvim belirleyecek ve bu toplantıdaki barışı destekleyen uluslararası gruba bir rol verecek şekilde olmalı. Uluslararası grup, müzakereleri gözetlemeli ve taraflar arasındaki anlaşmazlıkları aşmak için de gerekli öneriler sunmalıdır."

Maliki, Arap ülkeleri ve Arap Birliği'nin, Paris'teki toplantının yönünü değiştirmeye çalışanlara karşı tavır sergileyeceğini dile getirdi.

Fransa, Ortadoğu barış sürecini yeniden başlatmak amacıyla, 30 Mayıs'ta Paris'te düzenlenmesi öngörülen uluslararası konferansın 3 Haziran'da gerçekleştirileceğini duyurmuştu.

İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı, 1967 sınırlarının esas alınması ve Filistinli tutukluların serbest bırakılması şartlarını kabul etmemesi sebebiyle Nisan 2014'te durmuştu.

"KIŞKIRTICI VE KABUL EDİLEMEZ"

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki ayrıca, Yahudi yerleşimcilerin İsrail İçişleri Bakanı Aryeh Deri'nin eşliğinde Nablus'taki "Yusuf makamı"nı ziyaretini de sert bir dille eleştirerek, "Yahudi yerleşimcilerin İsrail İçişleri Bakanı Deri eşliğinde Nablus'taki Yusuf makamına gerçekleştirdiği ziyaret kışkırtıcı ve kabul edilemez. Filistin yönetimine bağlı topraklardaki bir mekanın Filistin makamları tarafından izin alınmaksızın yapılması hasebiyle bu ziyaret kabul edilemez." diye konuştu.

Bir grup Yahudi yerleşimci bu sabah İsrail İçişleri Bakanı Deri eşliğinde Nablus'taki "Yusuf makamı”nı ziyaret ederek dini ayin gerçekleştirmişti.

İsraillilerin Hazreti Yusuf’un kabri olduğunu iddia ettikleri, Müslümanların ise bölge halkından bir evliyaya ait olduğunu ve geçmişinin en fazla 200-250 yıl öncesine dayandığını ifade ettikleri Nablus’taki “makam” İsrailliler ve Filistinliler arasında sık sık gerilim yaşanmasına neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 08:25
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48