Filistin direnişi ve Hamas | DOSYA

Hamas 1987’de Birinci İntifada sırasında bir kuruldu. Filistin siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olan örgüt, 2000’li yıllara gelindiğinde halk nezdindeki popülerliğini gittikçe artırdı. 2006'da ise Filistin seçimlerinden birinci parti olarak çıktı

Ortadoğu 07.12.2015, 17:04 08.12.2015, 09:28
Filistin direnişi ve Hamas | DOSYA

Dünya Bülteni / DÜBAM

İsrail işgaline uğramasından bu yana Filistin halkının yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi kendi aktör ve siyasal yapılarını yarattı. Bu siyasal yapılardan biri olan Hamas 1987’de Birinci İntifada sırasında kuruldu. Bu durum Filistin siyasetinde yeni bir dönemin başlangıcı olmuştu.

2000’li yıllara gelindiğinde İkinci İntifada ile birlikte Hamas’ın halk nezdindeki popülerliği gittikçe arttı. Ve 2006 genel seçimlerinde Hamas sandalyelerin çoğunluğuna sahip oldu. Bu seçim sonuçları hem Filistin siyasetinde hem de İsrail ile mücadelede önemli bir dönüm noktasını ifade etmekteydi. 

Elinizdeki bu dosya Hamas’ın Filistin davasındaki rolünü, İsrail‘e karşı mücadelesini, Ortadoğu’da hangi devletlerle nasıl ilişkiler geliştirdiğini konu alan yazılardan oluşmaktadır. Çok yönlü düşünmeye kapı aralaması bakımından Dünya Bülteni okurlarının dikkatine sunuyoruz.

DOSYAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?