banner39

Filistin ile İsrail arasındaki müzakereler ertelendi

Hamas, Sina'da yaşanan olaylar sebebiyle Mısır'da yarın yapılması planlanan müzakerelerin ertelendiğini açıkladı

Ortadoğu 26.10.2014, 13:41 26.10.2014, 16:57
Filistin ile İsrail arasındaki müzakereler ertelendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ve Filistin arasında pazartesi günü Mısır'da yapılması beklenen dolaylı müzakerelerin ertelendiği bildirildi.

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Sözcüsü Fevzi Berhum, Mısır'ın, İsrail'le yarın yapılacak dolaylı müzakarelerin "Sina'da yaşanan olaylar" nedeniyle ertelendiğine dair resmi bir tebligat gönderdiğini söyledi. Tebligatta, Refah Sınır Kapısı'nın kapatılması sebebiyle Hamas heyetinin ülkeye geçemeyeceğinin aktarıldığını aktaran Berhum, Hamas'ın söz konusu kararı anlayışla karşıladığını, yeni tarihe ilişkin herhangi bir bilginin de kendilerine ulaşmadığını dile getirdi.

Mısır tarafından ise konuya ilişkin şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan Filistin Müzakere Heyeti Başkanı Azzam el-Ahmed, yarın yapılması planlanan müzakerelere katılmak amacıyla bu sabah beraberindeki heyetle Mısır'a gelmişti.

16 KASIM'DAN SONRASINA ERTELENDİ

Filistin Müzakere Heyeti Başkanı Azzam el-Ahmed, müzakerelerin 15 Kasım'ın sonrasına ertelediğini belirtti.

Yarın yapılması beklenen müzakerelere katılmak amacıyla beraberindeki heyetle Mısır'a gelen Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kuzey Sina'daki mevcut durum ve Mısır ordusunun bölgede gerçekleştirdiği askeri operasyonlar sebebiyle Refah Sınır Kapısı'nın kapatılmasını gerekçe gösteren Mısır tarafı müzakereleri erteledi" dedi. Ahmed, müzakerelere tam olarak ne zaman başlanacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

Kuzey Sina'da önceki gün iki güvenlik noktasına düzenlenen bombalı saldırıda 30 asker hayatını kaybetmiş, 31 kişi yaralanmış, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, bunun ardından "terör sorununu kökünden çözmek için" Gazze sınırında sıkı güvenlik önlemleri alınacağını açıklamıştı. Mısır, bu çerçevede ikinci bir karara kadar Refah Sınır Kapısı'nı kapatmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?