Filistin Özerk Yönetimi seçimleri: İhtimaller ve beklentiler

Hamas Hareketi'nin seçimlere ilişkin tutumu gerek Özerk Yönetimi gerek FKÖ gibi ulusal kurumlara etkin katılıma zemin hazırlama çerçevesinde ele alınmaktadır

Filistin Özerk Yönetimi seçimleri: İhtimaller ve beklentiler

Prof. Muin el Menna

Giriş:

Filistin Başkanlık, yasama ve ulusal konsey seçimlerine ilişkin peş peşe yapılan açıklamalar yapılmakta ve bu seçimlerin belirlendiği üzere Mayıs 2012'de gerçekleştirileceği söylenmektedir. Ancak bu süreçle ilgili taraflar, doğrudan el Fetih ve Hamas, bir yandan sahadaki reel şartlar, diğer taraftan da İsrail işgalinin tutumu bu seçimlerin gerçekleşme imkânına uygun zemin teşkil etmemektedir.

El Fetih Hareketi'nin Tutumu:

El Feith Hareketi, seçimlere kendi açısından Filistin halkının yönetimi noktasındaki meşruiyetini demokratik araçlarla yenileme aracı olarak görmektedir. El Fetih bu şekilde yönetim, siyasi barış süreci konusundaki seçeneklerini korumak ve Hamas'ın 2006'da elde ettiği meşruiyete karşı koymak istemektedir.

İlk bakışta Özerk Yönetim kontrolündeki bölgelerde, özellikle de Batı Şeria'da seçimleirn yenilenmesi el Fetih'in halk nezdinde meşruiyetini yenileyebilir ve Filistin halkının yönetimi konusunda elini güçlendirebilir. Ancak el Fetih'in de bu noktada dikkate aldığı birtakım kaygıları da bulunmaktadır:

1- el Fetih'in gerek Batı Şeria'nın yönetimi, gerek barış dosyasını idare edilmesi ve gerekse de Filistin Kurtuluş Örgütü'nü kontrol etmesi noktasında halka sunabileceği elle tutulur bir başarı sicili bulunmamaktadır.

2. el Fetih, kendi içerisinde örgütsel ve yapısal sorunlarla karşı karşıyadır. Bu da seçimleri yürütme sürecine olumsuz yansıyabilir.

3. Hamas'ın Batı Şeria'da sesinin duyulmaması zayıflığından daha çok, Filistin Yönetimi ve İşgal güçlerinin güvenlik önlemlerinden kaynaklanmaktadır. Batı Şeria'da seçimlerden birkaç ay önce bireylere ve kurumlara gerçek bir özgürlük ortamının tanınması durumunda Hamas doğal pozisyonuna kavuşabilecek ve Batı Şeria'da küçümsenmeyecek bir gücünün olduğunu gösterebilecektir.

4. Seçimler sadece Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki yönetim konusunda olmayacak, içeride ve dışarıdaki Filistin Ulusal Konseyi'ni de kapsayacak, Filistin Kurtuluş Örgütü yönetimi ve kurumu yeniden yapılanacaktır. Pek çok el Fetih lideri ise böyle bir şey istememektedir. Zira bu durumda el Fetih'in FKÖ üzerindeki tekeli kırılacak, Hamas'a ve diğer Filistinli örgütlere FKÖ ve kurumlarında geniş rol alanı doğacaktır.

El Fetih, Özerk Yönetim'in idaresi konusunda Hamas ile ortaklıktan kaçınmaktadır. Pek çok el Fetih lideri de Hamas'ın nüfuz dairesini ve etkisini Özerk Yönetimden FKÖ'ye kadar genişletmesinden memnun olmayacaktır.

Bu nedenle de pek çok el Fetih lideri seçimlerin sadece Özerk Yönetim çerçevesinde yapılması için çalışmakta ve 2006 tecrübesinin tekrar etmemesi için FKÖ'nün seçimlere dâhil edilmesini engellemek istemektedir. Böyle bir girişim başta Hamas olmak üzere diğer Filistinli örgütler tarafından şiddetle reddedilecektir.

Hamas Hareketi'nin Tutumu:

Hamas Hareketi'nin seçimlere ilişkin tutumu ise gerek Özerk Yönetimi gerek FKÖ gibi ulusal kurumlara etkin katılıma zemin hazırlama çerçevesinde ele alınmaktadır. Hamas, bu kurumların ve yönetiminin etkinleştirilmesi noktasında kendisinde gerekli olan yeterlilik ve gücü görmektedir. Ayrıca Hamas silahlı direniş alanındaki meşruiyetini seçimlerle yenilemek ve bu seçeneğin Filistin halkının stratejik seçeneği olduğunu göstermek istemektedir.

Hamas halen hem Filistin içerisinde hem de Filistin dışarısında büyük bir tabana sahiptir. El Fetih'le karşılaştırıldığında da gerek örgütsel gerek kurumsal yapı açısından daha güçlü ve iç bütünlüğe sahiptir. Hamas, Gazze Şeridi'ni kontrol etmekte, bu bölgede Özerk Yönetimin kurum ve kuruluşlarına hâkimdir. Bu da kendisini güçlü kılan bir başka faktördür. Hamas bu şartlarda seçimlerin düzenlenmesi hususunda uzlaşma belgesinde uzlaşılan şartlara riayet edilmesi gerektiği konusunda ısrar etmektedir:

1. Siyasi tutuklular dosyası bir an önce halledilmeli, Batı Şeria'da Filistin halkının tüm evlatları ve tüm Filistinli örgütler için genel özgürlükler eşit olarak garanti edilmelidir. Böylelikle Hamas da diğer Filisitnli örgütler de seçim programını başlatıp kampanyaları yürütebileceklerdir. Yine her partinin kendi tabanı ve destekçileri de direnişi seçeneğini destekleyen tutumlarını ifade etmekte, kendilerini temsil edip iradelerini yansıtacak kişileri seçmekte özgür olmalıdır.

2. Seçimlerin şeffaf bir şekilde Doğu Kudüs dâhil, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi garanti altına alınmalıdır.

3 Özerk Yönetimin Başkanlık ve yasama seçimlerinin yanı sıra hem içeride hem de dışarıda FKÖ Ulusal Meclisi seçim (veya tayin)leri eş zamanlı olarak gerçekleşmelidir. Böylelikle Hamas Hareketi ve diğer örgütler FKÖ'ye etkin bir şekilde yasal ve adil olarak katılabilecek, FKÖ Yürütme kuruluna doğal olarak katılacak, Filistin halkı nezdindeki hakiki konumu ve gücünü ifade edebilecektir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER