banner39

Filistin'de kültürel miras yürüyüşü

Filistinlilerin geleneksel kıyafetlerini giyen İsrailli mankenler ile hosteslerin fotoğraflarına "Yahudilere ait kıyafetler olduğu izlenimi verdiği" gerekçesiyle tepki gösterildi

Ortadoğu 25.07.2015, 16:32 25.07.2015, 16:32
Filistin'de kültürel miras yürüyüşü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistinliler, kültürel miraslarını korumak için geleneksel kıyafetlerle yürüyüş düzenledi.

Ramallah kentindeki belediye binasının önünden El-Bire Kültür Merkezi'ne yürüyen yüzlerce kişi, Filistinlilerin geleneksel kıyafetlerini giyen İsrailli mankenler ile hosteslerin fotoğraflarına tepki gösterdi.

Göstericiler, İsrail medyasını, söz konusu fotoğrafları yayımlayarak, Filistinlilerin geleneksel kıyafetlerinin Yahudilere ait olduğu izlenimini vermekle suçladı.

Öte yandan, geleneksel Filistin kıyafetlerini giyen gençler Kültür Merkezi'nin önünde toplanarak yöresel danslar sergiledi.Etkinliğin organizatörü Lana Hicazi, "Geleneksel kıyafetlerimizi giyerek işgal yönetimiyle mücadele ediyoruz. Filistin'in güzelliğinin bir parçası olan kültür mirasını koruyoruz" dedi.

Beytullahim, El-Halil, Kudüs, Nablus, Nasra, Gazze ve BAE ile Ürdün gibi Arap ülkelerinde de etkinlikler düzenleneceğini kaydeden Hicazi, geleneksel Filistin kıyafetlerinin giyilmesi etkinliğinin her yıl tekrarlanmasını umduklarını dile getirdi.

Hicazi, etkinliğin Filistinlilerle sınırlı olmadığını vurgulayarak," Filistin davasına destek veren herkese kültürel mirası korumak için bu geleneksel kıyafetleri giyme çağrısı yapıyoruz" diye konuştu.

Etkinliğe annesinin yöresel kıyafetini giyerek katılan İbtisam Süleyman da "İsrail'e, 'Filistin kültürel mirasının çalınmasına karşı direniyoruz' mesajı vermek için buradayız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
28
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?