banner39

Filistin'de sükunet

Filistin ve İsrail arasında yapılan ateşkes antlaşmasının ardından bugün hiçbir saldırı olayı yaşanmadı

Ortadoğu 24.06.2012, 16:02 24.06.2012, 16:02
Filistin'de sükunet

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail ile Filistinli gruplar arasında yaklaşık bir haftadır devam eden karşılıklı füze saldırılarının ardından dün sözlü ateşkes sağlandığı bildirildi.

Filistinli kaynakların AA'ya yaptığı açıklamaya göre, Gazze'deki Filistinli gruplar ile İsrail, Mısır'ın arabuluculuğuyla yürürlüğe giren sözlü bir ateşkes anlaşması yaptı. Anlaşmaya göre, ''Filistinli grupların Gazze'nin civarındaki şehirlere ve askeri mevzilere füze saldırısını durdurması karşılığında İsrail'in Gazze'ye saldırıları son bulacak''.

Öte yandan Gazze'deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref Kudret, Gazze hastanelerine ateşkesin yürürlüğe girdiği andan itibaren herhangi bir ölü veya yaralının sevk edilmediğini belirterek, İsrail'in Cumartesi günkü saldırısında hayatını kaybeden 1 kişi ile 10 yaralının getirildiğini kaydetti.

İsrail'in Gazze'nin çeşitli yerlerine düzenlediği kırktan fazla saldırının ardından 4'ü çocuk 16 kişi ölmüş, 73 kişi yaralanmıştı.

Hamas Hareketi'nin silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın da içinde bulunduğu Filistinli gruplar ise İsrail'in saldırılarına karşılık 20 İsraillinin hafif şekilde yaralanmasına yol açan yaklaşık 170 füze saldırısı düzenlemişti.

 

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?