Filistin'de ulusal eylem çağrısı

Bedevi köylerinin yıkılıp Negev Çölü'nün ilhak edilmesine yönelik plana karşı Filistin halkı 30 Kasım'da sokaklara inecek

Filistin'de ulusal eylem çağrısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrail'in "Prawer Planı" ile Filistin Bedevi köylerini yok ederek üzerine İsrail yerleşimleri inşa etme hazırlığına karşı Filistinli aktivistler 30 Kasım'da ülke çapında protesto çağrısı yaptı.

Filistinli gençler İsrail'in yeni yıkım projesini protesto etmek için 30 Kasım'da Filistin'de ve dünyanın çeşitli şehirlerinde bir araya gelecek. Çeşitli gençlik örgütleri yaptıkları açıklamada Negev, Hayfa, Ramallah'ta aynı anda gerçekleşecek gösterilere Gazze'nin yanısıra dünyanın farklı şehirlerden destek verileceğini kaydetti.

"Negev Günü" adıyla yapılacak eylemler, İsrail'in yaklaşık 70 bin Bedevi'yi evsiz bırakacak, 40 köyü yıkacak ve Negev Çölü'nde yaklaşık 200 bin dönüm araziye al konulmasına neden olacak planlara tepki olacak.

Aynı gün İsrail hükümet yetkilileri yıkımla karşı karşıya olan Bedevi Köyü Umm al-Hiran'ın yerine dört İsrail yerleşimi inşası planlarını görüşmek üzere Negev'de bir araya gelecek. Umm al-Hiran ile ilgili kararın 20 Kasım'da sonuçlanması bekleniyor.

Filistinliler, yıkımlara karşı Temmuz ve Ağustos aylarında da eylemler yapmış, protestolar İsrail polisinin sert müdahalesi ve onlarca gözaltı ile sonuçlanmıştı.

İsrail hükümetinin el konulması planlanan araziler için 20 İsrail yerleşimi inşasını ihaleye açtığı hatırlatılan açıklamada, bu yeni yerleşimlerden bazılarının "Bedevi köylerin enkazı üzerine inşa edileceğine" dikkat çekildi.

İsrail hükümeti 2011 yılında Prawer-Begin planını onaylamış, plan ile Negev çölünde "tanınmayan" Bedevi köyleri sorununun çözüleceği iddia edilmişti.

İsrail Sivil Haklar Derneği'ne göre, plan Bedeviler'in binlerce yıllık toplumsal ve sosyal kumaşını yok ederken, yoksulluk ve işsizlik getirecek.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 13:32
banner53
YORUM EKLE

banner39