banner39

Filistinli bilimadamı Amerika'ya geri gönderildi

Filistinli ve Müslüman aktivistlere karşı ifade vermeyi reddettiği için bir kez ev hapsinde tutuldu ve Hamas’a desteğinden dolayı 2007’de 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi Prof. Dr. Abdulhalim el-Aşkar özel bir uçakla İsrail Ben Gurion havalimanına getirildi ancak İsrail'e teslim edilmeyerek yeniden ABD'ye geri götürüldü

Ortadoğu 11.06.2019, 13:30
Filistinli bilimadamı Amerika'ya geri gönderildi

ABD hapishanelerinde 15 yıl yattıktan sonra mahkumiyeti sona eren Filistinli bilim insanı Prof. Dr. Abdulhalim el-Aşkar özel bir uçakla İsrail Ben Gurion havalimanına getirildi.

Aşkar, ABD’de pek çok suçla yargılandı. Bunların başında Filistinli ve Müslüman tutukluların aleyhinde şahitlik etmemesi geliyor. Ancak mahkeme kararını takiben İsrail'e teslim edilmeyerek Amerika’ya geri döndü.

Filistinli bilim adamı 2004 yılında Hamas'a yardım topladığı suçlamasıyla Washington Üniversitesi’ndeki profesörlük görevine son verilerek tutuklandı.

Kasım 2007’de ABD yetkilileri, Abdul Halim El-Aşkar'a iki yıl ev hapisi cezası verdi . Filistinli bilim adamı hiçbir kanıt sunulmadan Hamas'a mali destek sağladığı suçlamasıyla 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

El-Aşkar 2005 Filistin cumhurbaşkanlığı seçimlerine bağımsız aday olarak katılmıştı.

Aşkar-Hamas bağlantısı

Kökenleri Batı Şeria’nın Tulkarem kentinde yaşayan bir aileye dayanan Abdulhalim el-Aşkar, lisans eğitiminiBirzeit Üniversitesi'nde bitirdikten sonra  ABD'dekiMississippi Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı.Aşkar Yunanistan'daki Lavender Üniversitesi'nden ise profesörlük derecesini aldı.

Aşkar, Gazze'de uzun süre yaşadı, orada evlendi, ancak çocuğu olmadı. Gazze’de kaldığı süre boyunca, Hamas'abağlı İslam Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Aşkar ardından, üniversitenin resmi sözcülüğünü üstlenmesinin üzerinden çok geçmeden ABD’deki üniversitelere yaptığı başvurular kabul edildi.

ABD’deki sıkıntılar

Prof. Dr. Aşkar, ABD’deki çeşitli üniversitelerde bulundu. En son Harvard Üniversitesi’nde öğretim üyesi oldu. ABD’de Hamas ile ilişkisi ve Filistinli hareketin Aşkar’ı maddi olarak desteklemesi nedeniyle pek çok sıkıntı ve baskıyla karşılaştı. Aşkar, Filistin ve Müslümanların aleyhine tanıklık yapmayı reddetti. ABD’de bulunduğu sürece Hamas’la bağlantısına yönelik açılan soruşturmalar dahilinde üç kez tutuklandı. Filistinli ve Müslüman aktivistlere karşı ifade vermeyi reddettiği için bir kez ev hapsinde tutuldu ve Hamas’a desteğinden dolayı 2007’de 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kendini kurtarmak

Prof. Dr. Abdulhalim el-Aşkar, 2005'te yapılan Filistin seçimlerinde Abbas’a karşı bağımsız olarak Cumhurbaşkanlığına aday gösterilmişti. Seçim programında Filistinli grupları uzlaştırma çalışmaları ve ulusal mutabakat vardı.

Aşkar’ın programında devleti şeffaflık, hesap verebilirlik ve ortaklık temelinde kurma ve Batı Şeria ve Gazze arasında ulusal birliğin sağlanması aynı zamanda İsrail işgalinin sonlandırılması hedefini içeriyordu.

Adını vermek istemeyen bir aile ferdi, Independent Arabia’ya yaptığı açıklamada, Prof. Dr. Abdulhalim el-Aşkar’ınABD hapishanelerinden kurtulmak için Filistin’de Cumhurbaşkanlığına adaylığını koyduğunu belirtti. ABD’nin Aşkar’ın adaylığına karşı olmadığını söyleyen kaynak, bilim insanının seçimleri kazamadığını ve mahkumiyet süresi bitene kadar hapiste kaldığını belirtti.

Kaynak: Şarkul Awsat, iqna.ir

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?