Filistinli çocuklara 'demir kafes' işkencesi

İsrail'in kış aylarında Filistinli çocukları bütün gece demir kafesler içinde soğukta tuttuğu ortaya çıktı

Filistinli çocuklara 'demir kafes' işkencesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrailli insan hakları kuruluşu İşkenceye Karşı Halk Komitesi (PCATI), devletin Filistinli tutuklu çocuklara kanunlarda kesin biçimde yasaklanan işkence yöntemlerini uyguladığını açıkladı.

Gözaltına alınan çocukların sözlü tehditlerden cinsel tacize, dayaktan kış soğuğunda demir kafes içinde dışarıda bekletmeye kadar birçok aşağılayıcı muameleye maruz kaldıklarını duyuran PCATI, İsrail yönetimini "işkencenin tanımını yeniden yapmaya" ve kanunlara uymaya çağırdı.

'Demir Kafes' işkencesinin, bazı avukatlar tarafından bir tutukevine yapılan sürpriz ziyarette ortaya çıktığı belirtildi. Avukatlar, geçtiğimiz günlerde yaşanan kar fırtınası sırasında gece yarısı Ramla gözaltı merkezine gittiklerinde tesis dışına yerleştirilen demir kafeslerde tutulan ve aralarında çocukların da olduğu Filistinli mahpuslarla karşılaştı.

Şok edici olarak nitelenen uygulamanın aylardır sürdüğü belirtilirken, Jerusalem Post İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni'nin duruma müdahalesinin ardından, uygulamadan vazgeçildiğini yazdı.

Öte yandan, işkencenin çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini olumsuz etkilediğini kaydeden PCATI, bunun yeterli olmadığını, çocukları istismar eylemlerinin önüne geçmek için ülkenin "işkence tanımını" değiştirmesi gerektiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 14:41
banner53
YORUM EKLE

banner39