Filistinli esirlerin yakınlarından protesto gösterisi

İsrail tarafından esir tutulan Filistinlilerin aileleri, yakınlarının hapishane koşullarının düzeltilmesi ve haksız tutukluluklara son verilmesi için gösteri düzenledi

Ortadoğu 24.11.2014, 12:49 24.11.2014, 12:54
Filistinli esirlerin yakınlarından protesto gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail hapishanelerindeki yakınlarının koşullarının iyileştirilmesini ve haksız tutukluluklara son verilmesini isteyen çok sayıda Filistinli gösteri düzenledi.

Gazze'deki Uluslararası Kızılhaç ofisi önünde haftalık düzenlenen gösterilere katılan tutuklu yakınları, Kızılhaç ve uluslararası insan hakları kurumlarından yakınlarının koşullarının düzeltilmesi ve haksız tutukluluklara son verilmesi için İsrail Hapishaneler İdaresi'ne baskı uygulaması çağrısında bulundu.

Serbest bırakılan tutuklulardan Mustafa el-Meslemani, Filistinli tutukluların, İsrail'in "barbarca politikalarından" biri olan tıbbi ihmale maruz kaldığını ifade etti.

Meslemani, "Bugünlerde tutuklular, kendilerini soğuktan koruyacak kışlık giyeceklere ihtiyaç duyuyor ancak bu malzemelerin hapishanelere girmesine izin verilmiyor. Kızılhaç'tan, kışlık giyeceklerin girişine izin verilmesi için İsrail makamlarına baskı uygulamasını istiyoruz" dedi.

Tutuklulardan Ahmed Şemali'nin annesi Necah Şemali ise tutukluların hapishanelerde gerekli tıbbi gözetime tabi tutulmadıkları için hastalandıklarını vurguladı.

Tutuklu yakınlarının Filistin makamlarından gerekli desteği görmediğine dikkat çeken Necah, "Vicdanı olan herkese sesleniyorum, gelip tutuklu yakınlarının ne şartlarda yaşadığına baksınlar. Biz Şucaiyye mahallesinde yıkıntılar arasında yaşıyoruz, hiç kimse gelip halimizi sormuyor" diye konuştu.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail hapishanelerinde 7 binden fazla Filistinli tutuklu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?