banner39

Filistinli eski mahkumun Bulgaristan'da şüpheli ölümü

Uzun süre İsrail hapishanelerinde kalan 68 kuşağının Filistinli gerillalarından Zayid, Sofya'daki Filistin büyükelçiliğinin bahçesinde ölü bulundu

Ortadoğu 26.02.2016, 13:11 26.02.2016, 15:56
Filistinli eski mahkumun Bulgaristan'da şüpheli ölümü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Filistin Büyükelçiliği'nin bahçesinde, Ömer Nayif Zayid isimli Filistinli eski savaşçının cesedi bulundu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, şüpheli bulduğu bu "esrarengiz" ölümün araştırılması talimatı verdi

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Zayid'in Sofya'daki Filistin Büyükelçiliği bahçesinde yaralı olarak bulunduğu, ambulans çağrıldığı sırada hayatını kaybettiği bilgisi bizimle paylaşıldı" denildi. Açıklamada, ayrıca detay verilmeksizin Zayid'in vücudunda kurşun izine rastlanmadığı kaydedildi.

Öte yandan, Filistin resmi haber ajansı WAFA'da yer alan habere göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Zayid'in ölümünün araştırılması amacıyla bir komite oluşturulması talimatı verdi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı (FKÖ) Esirler Heyeti Başkanı İsa Karaki de yaptığı yazılı açıklamada, "Zayid'in ölümü, İsrail'in tutuklu veya serbest bırakılan Filistinli direnişçiler başta olmak üzere Filistinlilere karşı işlediği savaş suçu ve uluslararası korsanlığın kanıtıdır" iddiasında bulundu.

Zayid,1968 yılında müebbet hapse mahkum edilmiş daha sonra sağlık sorunları sebebiyle 1990 yılında serbest bırakılarak hastanede tedavi altına alınmıştı. Tedavi gördüğü hastaneden firar ederek Bulgaristan'a giden ve Bulgar bir kadınla evlenen Zayid, 3 çocuk babasıydı.

MOSSAD ŞÜPHELİ

Batı Yaka’nın Cenin şehrinden sürgün edilen Filistinli direnişçi Ömer En-Nayif’in suikasti ile ilgili şüpheler İsrail yönetimine bağlı MOSSAD’ı işaret ediyor.

Olaydan hemen sonra muhabirimize açıklama yapan Nayif’in kardeşi İmad, kısa süre önce aldıkları bilgiye göre abisi Nayif’in (52) Bulgaristan’daki Filistin büyükelçiliğinde saldırıya uğradığını ve saldırıdan sonra da şehit olduğunu öğrendiklerini söyledi.

Cenin’in El-Yamun beldesinden ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin önde gelen liderlerinden olan Ömer Nayif birkaç ay önce işgal rejimi istihbaratının takibine ve tacizine uğramış ve bunu fark etmesi üzerine Bulgaristan’daki Filistin büyükelçiliğine sığınıp himaye talebinde bulunmuştu.

30 yıl önce Kudüs’te ölümle sonuçlanan bir eylemin ardından tutuklanan Nayif müebbet hapse mahkûm edilmişti. Zindandan kaçmayı başaran Nayif yurtdışına kaçmış ve en son İsrail yönetiminin baskıları nedeniyle Bulgaristan’daki Filistin büyükelçiliğine sığınmıştı.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?