banner39

Filistinli göstericilere gazlı müdahale

Filistin'deki İsrail işgalini protesto etmek isteyen göstericilere işgal güçleri tarafından biber gazıyla müdahale edildi

Ortadoğu 13.02.2015, 17:39 13.02.2015, 18:05
Filistinli göstericilere gazlı müdahale

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail askerleri, Filistin'in çeşitli kentlerinde, "Yahudi yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarını" protesto etmek isteyen göstericilere müdahale etti.

"Ayrım duvarı" yakınındaki yürüyüş sırasında Filistin Halk Komitesi üyesi Muhammed el-Hatib ile bir İngiliz aktivist gözaltına alındı.

Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele İçin Halk Komitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin cuma namazından sonra Ramallah'ın batısındaki Bel'in, Nalin, Nebi Salih ile Nablus'un batısındaki Kefer Kadum ve  Beytüllahim'in batısındaki El-Masere beldelerinde düzenlenen gösterilere, göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği belirtildi.

Müdahaleler sırasında  göz yaşartıcı gazın yanı sıra plastik mermiler de kullandığına işaret edilen açıklamada, Nebi Salih beldesindeki gösterilere İsrail askerlerinin tazyikli su ile müdahale ettiği, Filistinli göstericilerin de askerlere taş atarak karşılık verdiği aktarıldı.

Sivil bir kurum olan Yerleşim Birimi ve Ayrım Duvarıyla Mücadele için Halk Komitesi, "yasa dışı yerleşim birimi inşası ve ayrım duvarına" karşı gösteri ve kampanyalar düzenliyor, zaman zaman yabancı aktivistler de bu protestolara destek veriyor.

Filistin İstatistik Kurumuna göre, yaklaşık 50 bin Filistinli, Kudüslü kimliğine sahip olduğu halde ayrım duvarı nedeniyle kendi şehrinde yaşayamıyor.

14 YAŞINDAKİ MERVE SERBEST

Öte yandan, İsrail askerleri tarafından 31 Aralık'ta gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece 2 ay hapis ve 6 bin şekel para cezasına çarptırılan 14 yaşındaki Melek el-Hatib serbest bırakıldı.

İsrail yönetimi, Batı Şeria'nın Tulkerm kenti yakınlarındaki "Cebara" kontrol noktasında küçük kızı ailesine teslim etti. Kızlarını teslim almak üzere hazır bulunan aileye Tulkerm Valisi İsam Ebubekr, aktivistler ve basın mensupları eşlik etti.

Babasına sarılan küçük kız, cezaevinde çok zor zamanlar geçirdiğini, uzun süre sorguda tutulduğunu belirterek, "Hapisten çıktığım için çok mutluyum" dedi.Melek'in babası Ali el-Hatib ise "Geçirdiğimiz bu zaman dilimi kelimelerle ifade edemeyeceğim kadar zordu. Gece kalkıp kızımın yatağına dokunuyordum. Hapishanede şu anda ağlıyor mu, üşüyor mu diye düşünüyordum. Kalbim sıkışıyordu" diye konuştu.

Kızına tutukluluk süresinde kol kanat geren İsrail hapishanesindeki Filistinli kadınlara teşekkür eden baba Ali el-Hatib, "Onlar, tutukluluğu süresince kızımın annesi ve ailesi oldular. Nasıl bu yaşta bir kız tutuklanıp, hapse atılır" ifadelerini kullandı.

"HALK DİRENİŞİNE DEVAM"

Tulkerm Valisi İsam Ebubekr de "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, esirler meselesine büyük önem gösteriyor. İşgal hapishanelerindeki bütün esirler serbest bırakılana kadar halk direnişine devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad Hafeş, İsrail'in uluslararası kanunları ihlal ettiğini hatırlatarak, "Bu küçük kızın davası, işgalcilerin uygulamalarını ortaya koymak ve başta 18 yaş altı olmak üzere bütün mahkumların serbest bırakılmasını sağlamak için uluslararası bir davaya dönüştürülmeli" dedi.

İsrail askerlerinin, 31 Aralık'ta okuldan dönerken gözaltına aldığı Melek el-Hatib'e, çıkarıldığı mahkemece, "Taş atmak, yol kesmek, trafiğin seyrini engellemek ve bıçak taşımak" iddiasıyla 2 ay hapis ve 6 bin şekel para cezası verilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?