banner39

Filistinli işçilerden evleri yıkılan ailelere yardım

Filistinli Kamu İşçiler Sendikası, işgal devleti İsrail tarafından yıkılan evlerin tekrar inşa edilmesi için ailelere yardım kararı aldı

Ortadoğu 13.01.2016, 10:13 13.01.2016, 10:45
Filistinli işçilerden evleri yıkılan ailelere yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Kamu İşçileri Sendikası üyeleri, işgal devleti İsrail'in yıktığı evlerin yeniden inşa edilmesi için aylık ücretlerinin yüzde birini bağışlayacak.

Sendika Başkanı Bassam Zakarneh tarafından dün yapılan yapılan açıklamaya göre, ailelerin altı ay içerisinde yeni evlerine taşınması için 16 milyon şekel (4 milyon dolar) toplanacağının tahmin edildiğini ifade etti.

Öte yandan Bassam Zakarneh, diğer Filistinli sendikaların bu kampanyaya dahil olması halinde bunun 22 milyon dolara yükseleceğini bildirdi.

Filistin, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor. Gazze Şeridi ise 2006'dan bu yana İsrail tarafından abluka altında tutuluyor. İsrail inşa ettiği ayrım duvarı ile Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Kudüs'e girişlerini engelliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?