banner39

Filistinli mahkumun ölümüne protesto

Filistinli bir mahkumun hayatını kaybetmesinin ardından Batı Şeria'da genel grev ve yas ilan edildi

Ortadoğu 02.04.2013, 15:45 02.04.2013, 15:45
Filistinli mahkumun ölümüne protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Filistinli mahkum Meysere Ebu Hamdiye'nin İsrail'deki bir hastanede hayatını kaybetmesinin ardından Batı Şeria'da genel grev ve yas ilan edildi.

İsrail'deki Eşel Hapishanesi'nde tutuklu kanser hastası Meysere Ebu Hamdiye'nin (64) ölümünün ve tıbbi ihmale maruz bırakıldığı iddialarının araştırılması için uluslararası komisyon kurulması çağrısında bulunan Ramallah'taki Filistin hükümeti Esirler Bakanı İsa Karaki, Batı Şeria'da genel grev ve yas ilan etti.

Karaki, kanser hastası Ebu Hamdiye'nin tutukluluğu sırasında hayatını kaybetmesinin tıbbi ihmal sebebiyle olduğunu öne sürerek, ''Bu çirkin ve önceden planlanmış ciddi bir suçtur'' diye konuştu.

Esirler Yüksek Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, soğuk kanlılıkla Ebu Hamdiye'yi öldüren İsrail hapishaneleri yönetimine karşı Filistinli tutukluların eylemlerin şiddetini artıracağı ifade edilmişti.

Ebu Hamdiye, 1978 yılından itibaren bir çok kez tutuklanmış, son olarak 2002 yılında Fetih hareketine bağlı el-Aksa Şehitleri Tugayı'ndaki faaliyetleri nedeniyle müebbet hapse mahkum edilmişti.

Filistin Esirler Bakanlığı verilerine göre, İsrail'deki hapishanelerde 4 bin 660 Filistinli tutuklu bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?