Filistinliler arasında 'uzlaşı anlaşması' girişimi

Filistin Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı Bahr, gelecek hafta Katar'ın başkenti Doha'da Fetih ve Hamas hareketi yöneticileri arasında yapılması planlanan görüşmeleri desteklediklerini kaydetti

Ortadoğu 03.02.2016, 10:59 03.02.2016, 10:59
Filistinliler arasında 'uzlaşı anlaşması' girişimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Filistin Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmed Bahr, Filistinliler arasındaki bölünmeyi sonlandıracak "Filistin uzlaşı anlaşmasını" sağlayacak bir girişimin başlatıldığını söyledi.

Gazze'deki Yasama Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında, iç bölünmeyi sonlandıracak Filistin uzlaşı anlaşmasının sağlanması için bir girişimin başlatıldığını dile getiren Bahr, "Yasama Meclisi, 10 yıldır İsrail ablukası altındaki Gazzelilerin çilesini bitirmek için bu girişimi Filistin halkı adına başlattı. Anlaşma ulusal hükümetin kurulması, tüm Filistinli oluşumların Yasama Meclisi çatısı altında toplanması ve devlet başkanlığı ile parlamento seçimleri tarihinin belirlenmesini içeriyor" ifadelerini kullandı.

Fetih ve Hamas'a "tarihi sorumluluklarını" yerine getirip Filistin çıkarlarını gerçekleştirecek siyasi bir program üzerinde anlaşmaları çağrısında bulunan Filistin Yasama Meclisi Başkan Yardımcısı Bahr, gelecek hafta Katar'ın başkenti Doha'da Fetih ve Hamas hareketi yöneticileri arasında yapılması planlanan görüşmeleri desteklediklerini kaydetti.

Fetih Hareketi Merkez Komitesi Üyesi Cemal Muheysin,Fetih'in son dönemlerde Türkiye ve Katar'da Hamas Hareketi liderleriyle resmi olmayan görüşmeler yaptığını ve iki taraf arasında 6 Şubat'ta Doha kentinde resmi görüşmeler yapılması konusunda mutabakata varıldığını belirtmişti.

Filistin'de 2006 yılında seçimleri Hamas'ın kazanmasının ardından Fetih'le aralarında anlaşmazlıklar çıkmış, çatışmaların ardından Hamas, 2007'de Gazze'nin kontrolünü ele geçirmişti. Hamas ile Fetih arasındaki anlaşmazlıkların sonlandırılması için Mayıs 2011'de Mısır, Şubat 2012'de ise Katar başkanlığında uzlaşma görüşmeleri yapılmasına rağmen, üzerinde mutabakata varılan konular uygulanamamıştı.

Fetih ve Hamas, 23 Nisan 2014'te ulusal uzlaşı hükümeti konusunda anlaşmış ancak kurulan hükümetin İsrail ablukası altındaki Gazze'deki çalışmaları konusunda ilerleme sağlanamamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?