banner15

Fırat Kalkanı'nda ilerleme sürüyor

'Fırat Kalkın Harekatı'nda 1860 kilometrekarelik alan DEAŞ ve PYD'den temizlendi

Fırat Kalkanı'nda ilerleme sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de yürütülen 'Fırat Kalkın Harekatı'nda 1860 kilometrekarelik alan terör örgütlerinden temizlenirken, Özgür Suriye Ordusu 225 mahalde kontrolü sağladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sürdürülen 'Fırat Kalkanı Harekatı'nın 115'inci gününde DEAŞ ve PKK/PYD merkezleri hedefleri alınmaya devam edildi. Harekat kapsamında 1860 kilometrekarelik alan terör örgütlerinden temizlenirken, ÖSO, Azez ile Cerablus arasındaki 225 meskun mahalde kontrolü ele geçirdi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan haftalık bilgilendirmede, harekatla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş kimselerin yurtlarına dönüşüne katkı sağlamak ve sivilleri korumak/ yaşanan terör olaylarından zarar görmesini engellemek maksatlarıyla icra edilmekte olan harekatta, TSK tarafından desteklenen ÖSO'nun yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azaz-Cerablus arasında bulunan toplam 225 meskun mahal ve 1860 kilometrekarelik alan kontrol altına alınmıştır. 09 Aralık 2016 tarihinde başlayan El Bab Harekatı’nda batıdan ve kuzeyden şehrin dış mahallelerine ulaşılmıştır. DEAŞ’ın bölgeden temizlenmesine yönelik harekat doğu-batı, kuzey-güney istikametlerinde devam ederken; PKK/ PYD terörist unsurlarının Afrin’den doğuya, Münbiç’ten batıya doğru olabilecek saldırılarını durdurmaya yönelik alınan tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam edilmektedir. Gelinen bu aşamada TSK; Fırat Kalkanı ve Musul Harekatı kapsamında koalisyonun gerektirdiği işbirliği ve koordinasyon esaslarını gözeterek destek faaliyetlerine devam etmekte, teröristle mücadelenin gerektirdiği kolluk kuvvetlerine destek kapsamında da operasyonel faaliyetlerini yerine getirme azim ve kararlılığını sürdürmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti devletinin hak ve menfaatlerini korumak ve vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak maksadıyla başta PKK/ PYD terör örgütü olmak üzere FETÖ/PDY, DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle mücadelesini önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürecektir. Gerek terörle mücadele harekatı, gerekse Suriye kuzeyinde icra edilen Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri yüksek bir tempo ve kararlılıkla, milletimizin emrinde, kendisine tevdi edilen tüm görevleri, geçmişte olduğu gibi bugün de yerine getirme azim ve kararlılığındadır."

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 12:04
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48