Fosfor bombası atıldığı iddia edilen okul

Suriye'de rejimin iç savaşta fosfor bombası kullandığına yönelik iddialara yenisi eklendi

Fosfor bombası atıldığı iddia edilen okul

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Halep'te Esad güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısı sonucu 9 öğrencinin yanarak can verdiği ve fosfor bombası atıldığı iddia edilen okul görüntülendi.

Yaklaşık bir hafta önce Halep'in Kurin kasabasında bir okula düzenlenen hava saldırısında9 öğrenci yaşamını yitirdi, 35 öğrenci yaralandı. Yaralılardan 22'si Türkiye'deki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Yaşanan saldırının ardından sessizliğe bürünen okulun bahçesi, yıkılmış duvarı, şarapnel parçalarıyla kullanılamaz hale gelen sıralar yaşanılanları adeta gözler önüne seriyor.

Okul Müdürü Fadel Şeyh, yaşanılan saldırının ardından kapısına kilit vurulan okulu AA ekibine açtı.

Fosfor bombası atıldığı iddia edilen ve yaşanan üzücü olayın ardından kapısına kilit vurulan okuldan kameraya yansıyan yanmış kitap ve defterler, eğitim gören çocukların yaşananları adeta anlatan eşyaları olarak göze çarpıyor. Saldırıda hayatını kaybeden çocuklardan geriye kalan ayakkabılar, kıyafetler ve ders notlarının yer aldığı yanmış defterler dikkati çekiyor.

Okul Müdürü Şeyh, ülkelerindeki olayların ardından çocukların eğitimlerinden uzak kalmaması için her şeye rağmen açık tuttukları okullarında ilköğretimden üniversite hazırlığa kadar her yaştan 50'ye yakın öğrencinin olduğunu söyledi.

Saldırılara rağmen ülkeyi terk etmeyen ailelerin çocuklarının her şeyi göze alarak eğitimlerini sürdürmeye çalıştığını ifade eden Şeyh, ancak okullarının atılan "fosfor bombası"yla adeta mezara dönüştüğünü kaydetti.

''OKULUMUZ ADETA MAHŞER YERİNE DÖNDÜ''

Saldırının ardından bölgeye incelemeye gelen ekiplerin talimatı üzerine kapısına kilit vurulan okulu adeta o günü yaşayarak yeniden açan Şeyh, şöyle devam etti:

"Gönüllü öğretmenlerimizle çocuklarla dersteydik. Artık son dersti ve tam çıkış saatiydi. O anda ne olduğunu anlayamadan uçaklar okulumuzun üzerine doğru geldiğini gördük ve bir anda ortalık adeta mahşer yerine döndü. Çocuklarımız tam dersten çıkmış ve kimi kapıya yakın kimi de bahçedeydi. Okulun çıkış kapısının önüne düşen bomba nedeniyle bir anda yangın çıktı. O anda ne yaptığımızı bilemeden yanan öğrencilerimizin üzerine bulabildiğimiz sulardan döktük. Ama her yer yanan yaralı öğrencilerle doluydu. Sesleri duyan kasaba halkının desteğiyle yanan ve yaralı olan öğrencilerimizi hemen hastanelere gönderdik. Saldırıda 9 öğrencimiz hayatını kaybetti."

Yanan öğrencilerin bir kısmını Türkiye'de Hatay ve Gaziantep'e bir kısmını da Suriye'de bulunan hastanelere ulaştırdıklarını ifade eden Şeyh, ateşin içinde kalan 4 öğrencinin tanınamayacak halde olduğunu, ailelerinin bile tespit etmekte zorlandığını söyledi.

Saldırının tam öğrencilerin çıkış saatinde yaşanmasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Şeyh, artık dünyanın Suriye'de bu yaşananları görmesi gerektiğini kaydetti.

''FOSFOR BOMBASI KULLANILDIĞINI EKİPLERDEN ÖĞRENDİK''

Yaşanan üzücü olayın ardından bölgeye birçok inceleme ekibi ve doktorların geldiğini ifade eden Şeyh, "Fosfor bombası atıldığı onlardan öğrendik. Mesela çocuklarımız yandığı zaman onları suyla yıkadık. Doktorlar ve inceleme ekibi suyla yıkanmaması gerektiğini söyledi, ama o anda ne yapabileceğimizi bilmiyorduk. Öğrencilerimizin hayatını kaybetmesinin başında da bu geldi. İnşallah bir an önce vatanımızdaki bu savaş biter ve huzura kavuşuruz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2013, 15:45
banner53
YORUM EKLE

banner39