Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye'de protesto edildi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron İslam'a ve Müslümanlara yönelik sözleri nedeniyle Fırat Kalkanı ve Barış Pınarı Harekatı bölgelerinde protesto edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Suriye'de protesto edildi

Gaziantep'in Karkamış ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarında yer alan Cerablus ve Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısındaki Tel Abyad'da onlarca sivil, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u protesto etmek için bir araya geldi.

Protestocular, "İslam barış dini, terörizme yer yok" ve "Fransız ürünlerine boykot" yazılı Arapça dövizler taşıdı.

Onlarca kişi, Macron’un posterlerini yaktı.

Tel Abyad Yerel Meclis Başkanı Vail Hamdo AA muhabirine yaptığı açıklamada, halkın İslam'ı düşman bir din gibi gösteren Macron'u protesto etmek için toplandığını söyledi.

Hamdo, "İslam dini barışın dinidir, içinde terörizme yer yoktur. Terörün kaynağı Fransa'dır. Cezayir'de 1,5 milyon kişiyi katlettiğini unutmadık." dedi.

Fransa'da 16 Ekim'de Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli karikatürleri derste öğrencilerine gösteren bir öğretmenin başı kesilerek öldürülmesinin ardından, siyasetçilerin büyük bir kısmının İslam'ı ve Müslümanları hedef alan açıklamalarda bulunması tartışma ve İslam dünyasında protestolara yol açtı. Macron son dönemdeki bir açıklamasında, Hazreti Muhammed'e yönelik karikatürleri yayınlamaktan geri durmayacaklarını söylemişti.

Kaynak: AA

banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Meho Ağa
Meho Ağa - 4 ay Önce

Bir beyinsiz bir kuyuya bir taş atar 40 akıllı çıkaramaz. Birinci Dünya Savaşının bütün safahatında Fransızlar vardı. Batı Trakyada, Suriyede Kırımda, Adalarda her yanda. Tabi o zaman çok güçlü idiler. Batı Trakyada yüzlerce arazi arabası cemselerle asker sevkediyorlardı. Güçlü olunca sözleri de sözleri para ediyordu. Ancak köprünün altında çok sular aktı. Fransa dedelerinin mezarı ile övünen züğürt bir aşiret görünümüne dönüştü. Dünyanın gözü açıldı. Sömürge ülkeler bile Çin ve Türkiye gibi ülkelerle ticaret yapıyorlar. Hasılı Fransa kendini hala o eski güçlü Fransa zannediyor. Şimdi ise Sarı yeleklilerden kurtulmak için 1,7 milyarın kutsalını diline doluyor. İnanın İslam ülkeleri biraz birlik olsalar Fransayı coğrafyadan silerler.

banner39