Fransa: Elimizde kimyasal kanıtları var

ABD ve İngiltere'den sonra Fransa da, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullandığına dair elinde ciddi kanıtlar olduğunu açıkladı

Fransa: Elimizde kimyasal kanıtları var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da iktidardaki Sosyalist Parti, Şam rejiminin Suriye halkına karşı kimyasal silah kullandığına dair elinde ciddi kanıtlar olduğunu açıkladı.

Başbakan Jean-Marc Ayrault, hükümetin elindeki bütün kanıtların Şam rejiminin, Suriye halkına karşı kimyasal silah kullandığını açık bir şekilde gösterdiğini söyledi. Başbakan, hütümetin elindeki bütün kanıtlarını diğer siyasi parti temsilciyeriyle de paylaşılacağını bildirdi. Ayrault, hükümetin elindeki kanıtların paylaşılmasından sonra ''kabul edilemez'' olarak niteledeği saldırı ile ilgili gerçeklerin daha iyi anlaşılacağını ifade etti.

Basın, Fransız gizli servisinin 21 Ağustos'taki kimyasal saldırı ile ilgili olarak elinde ciddi kanıtlar olduğunu yazdı. Yine İstihbarat servisi yetkililerine atıfta buluna basın, Suriye yönetimin elinde kimyasal silah olarak kulanılabilecek bin ton madde olduğunu belirtti ve bunun kimyasal silah stoku açısından önemli bir miktar olduğu görüşünü dile getirdi.

Fransa'da parlamento, 4 Eylül'de Cumhurbaşkanı François Hollande'ın çağrısı üzerine Suriye krizini görüşmek üzere olağanüstü taplanacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2013, 16:10
banner53
YORUM EKLE

banner39