banner15

Fransa ikinci helikopter gemisini Mısır'a teslim etti

Fransa ikinci helikopter gemisini, gelecek hafta Fransız donanmasıyla ortak tatbikata katıldıktan sonra İskenderiye'ye doğru ilk seferine gerçekleştirecek

Fransa ikinci helikopter gemisini Mısır'a teslim etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın Rusya için yaptırdığı ancak Ukrayna krizi yüzünden satmaktan vazgeçtiği ‘Mistral’ tipi helikopter gemilerinden ikincisi bugün Saint-Nazaire Limanı'nda Mısırlı yetkililere teslim edildi.

Mısır'ın eski cumhurbaşkanlarından Enver Sedat'ın ismi verilen gemi, gelecek hafta Fransız donanmasıyla ortak tatbikata katıldıktan sonra İskenderiye'ye doğru ilk seferini yapacak.

Yine eski cumhurbaşkanlarından Cemal Abdül Nasır’ın adını taşıyan ilk gemi haziran ayında Mısırlı yetkililere verilmişti.

Rusya ile Fransa 2011 yılında 1,2 milyar avro karşılığında Rus Donanması için iki Mistral tipi helikopter gemisi yapımı için anlaşma imzaladı.

Fransa, Kırım'ın işgali ve Ukrayna'ya saldırısının ardından ABD ve diğer batılı ülkelerin baskısıyla Rusya'ya Mistral gemilerinin teslimatından vazgeçti.

Rusya ve Fransa, 2015 yılının Ağustos ayının başında Mistral tipi iki savaş gemisi ile ilgili yapılan sözleşmenin feshi konusunda anlaşmaya vardı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, daha sonra gemilerin satışı konusunda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile anlaştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 16:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35