Fransa istihbaratı: Esad'da bin ton zehirli gazı var

Fransa istihbaratı, "Esad’ın elinde bin ton zehirli gaz, yüzlerce ton hardal gazı, VX ve sarin gazı var. Kimyasal saldırının izlerinin silinmesi için çok sayıda konvansiyonel roket atıldı" iddiasında bulundu.

Fransa istihbaratı: Esad'da bin ton zehirli gazı var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'nın, Suriye rejiminin elinde kimyasal silah bulunduğuna dair açıkladığı raporun ayrıntıları ortaya çıktı. Fransız istihbaratına göre, Esad’ın elinde yaklaşık bin ton hardal gazı, VX (en öldürücü gaz) ve sarin gazı bulunuyor.

Fransa Ulusal Meclisi’nin Suriye kriziyle ilgili bugün yapılan olağanüstü toplantısı öncesinde Fransız hükümetinin açıkladığı kimyasal silah raporunun detayları belli oldu.

DGSE (Dış Güvenlik Genel Direktörlüğü) ve DRM’nin (Askeri İstihbarat Direktörlüğü) ortaklaşa hazırladığı rapora göre, Suriye rejiminin elinde yaklaşık bin ton zehirli gaz bulunuyor. Raporda, Suriye'nin kimyasal silahları imha sözleşmesini imzalamadığına dikkati çekilerek, Şam yönetiminin bu silahları imha etmek istemediği vurgulanıyor.

Rapora göre, Esad’ın elinde yperit (hardal gazı), VX (en öldürücü gaz) ve sarin gazından oluşan kimyasal silahlar bulunuyor. Suriye’nin, özellikle ScudB, ScudC ve SS21 gibi karadan karaya fırlatılan füzelerle 100 veya 300 litrelik bombalar şeklinde bu gazları kullanabilme yeteneğine sahip olduğu belirtiliyor.

Raporun öne çıkan bölümünde ise kimyasal silah kontrolünün sadece Esad’da olduğunun altı çiziliyor. Buna göre, silahların hazırlanması ve fırlatılmasından rejimin güvendiği, Nusayri unsurlardan oluşan “450 numaralı kol” adlı bir askeri birimin sorumlu olduğu ifade ediliyor.

Raporda ayrıca, 21 Ağustos’ta Şam’ın banliyösüne düzenlenen kimyasal saldırıda ölen yaklaşık 1500 kişiden 281'inin bizzat Fransız gizli servislerince yerinde tespit edildiği vurgulandı. Saldırı sonrasında kurbanlarda görülen bulantı, kusma ve spazm gibi belirtilerin gaz zehirlenmesi konusunda kuşku bırakmadığı da ifade edildi.

Raporda dikkat çeken bir başka bölümde ise kanıtları ortadan kaldırma ve alanı kimyasal silah izlerinden temizleme amacıyla kimyasal saldırıyla eş zamanlı olarak çok sayıda konvansiyonel roket de atıldığı bilgisine yer verildi.

Raporda, muhalif güçlerin bu büyüklükteki zehirli gaz saldırısı yapacak kapasitede olduğuna dair en küçük bir ihtimal bulunmadığı, Suriye rejiminin muhalefetin başkente yönelik genel bir saldırısından kuşkulandığı için bu saldırıyı düzenlediği belirtiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 19:03
banner53
YORUM EKLE

banner39