banner39

Fransa: Suriye'de siyasi çözüm tek yol

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Suriye'de siyasi çözümün tek yol olduğunu söyledi.

Ortadoğu 25.04.2014, 22:59 26.04.2014, 10:44
Fransa: Suriye'de siyasi çözüm tek yol

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'u ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Tunuslu mevkidaşları Munci el-Hamidi görüştü.

Fabius, görüşmenin ardından başkent Tunus'ta düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye krizi konusunda siyasi görüşmelerin başlaması çağrısında bulundu.

Bakan Fabius, "Siyasi çözüm tek yol. Siyasi görüşmeler, Suriye'de diktatörlüğü ya da Beşşar Esed'i destekleme anlamını taşımıyor. Suriye'de yaşananlar insani felaket" dedi.

Ukrayna krizine de değinen ve Avrupa Birliği'nin Rusya'ya yeni yaptırımların uygulanması konusunu görüştüğünü aktaran Fabius, yaptırımların aşamalı ve uygulanabilir olması gerektiğini belirtti.

Fabius ayrıca Rusya'nın, diğer ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığına saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

GEÇİŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUZ

Steinmeier de, "Almanya ve Fransa, Tunus'taki geçiş sürecini destekliyor" dedi.

Tunus'a desteklerinin gelecek yıllarda da süreceğinin altını çizebileceklerini söyleyen Steinmeier, seçim kanununun yakında onaylanmasını ve seçimlerin yıl sonunda yapılmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Steinmeier ayrıca ziyaretlerinin, Avrupalı yatırımcılar ile Alman ve Fransız turistleri Tunus ziyareti için teşvik edeceğini kaydetti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere dün Tunus'a gelen Almanya ve Fransa dışişleri bakanlarının ziyaretlerinin bugün sona ermesi bekleniyor.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?