Fransa'dan Suriye için yeni BM tasarısı

Fransa, BMGK'ya sunmak üzere Suriye rejiminin varil bombası kullanımını yasaklamayı öngören bir tasarı hazırlıyor

Ortadoğu 07.10.2015, 08:11 07.10.2015, 08:11
Fransa'dan Suriye için yeni BM tasarısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Esad rejiminin halkına karşı varil bombası kullanmasını durdurmasını amaçlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Meclis genel kurulunda Suriye ile ilgili sözlü soru önergesini yanıtlayan Fabius, ''Suriye'de bizim önceliğimiz ne? İlk olarak IŞİD'i vurmak. İkinci olarak Esad rejiminin varil bombalarıyla sivil halkı bombalamasını engellemek. Bu yüzden bu konuda BM Güvenlik Konseyi'ne bir tasarı sunmak istiyoruz. Biz üçüncü öncelik olarak bu ülkede siyasi geçiş dönemini sağlamak istiyoruz'' ifadesini kullandı.

Söz konusu tasarının, BM 5 daimi üyesinden Rusya'nın vetosu yüzünden BMGK'dan geçme ihtimali ise çok düşük. Son olarak Suriye'de gerçekleştirdiği hava saldırılarında IŞİD’i hedef aldığını savunarak, ılımlı muhalifleri vuran Rusya'nın, kararı veto etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Suriye'de Esad rejimi, sivillere yönelik sık sık varil bombalarıyla saldırılar düzenlemiş, muhalif güçlerin elindeki bölgelere atılan bu bombalar çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Yüksek tahribat gücüne sahip varil bombalarının sivillerin yaşadığı bölgelerde kullanımı uluslararası sözleşmeler kapsamında yasaklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?