banner39

Fransa'dan Suriye rejimine ateşkes ihlali tepkisi

Fransa, dün Suriye rejiminin bombalı saldırısıyla ateşkesi ihlal ettiğini ve bu saldırılarının Suriye halkını terörize ettiğini söyledi

Ortadoğu 01.04.2016, 14:54 01.04.2016, 14:54
Fransa'dan Suriye rejimine ateşkes ihlali tepkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa, Suriye rejiminin dün Şam'ın banliyösünde gerçekleştirdiği bombalı saldırıların ateşkesi ihlâl ettiğini belirtti. Konuyla ilgili Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, "Bu rezil eylem, Suriye halkını terörize etmeyi ve siyasi çözüm için gösterilen uluslararası çabayı baltalamayı amaçlıyor" dedi.

Dün akşam saatlerinde Türkiye de Esad'ın güçlerinin saldırısını kınayan bir açıklama yapmıştı. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Suriye’de rejimin halka yönelik saldırılarına yeniden hız vermesi ve bu çerçevede, Lazkiye’deki Türkmen köylerini topçu ve havan atışlarıyla hedef alması ve Şam’ın Doğu Guta bölgesindeki Deyr Asafir’deki bir okul ve hastaneyi vurarak aralarında öğrencilerin de bulunduğu onlarca sivili katletmesi şiddetle kınandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby ise Doğu Guta'daki okul ve hastanelere yönelik saldırıyı kınadı; ABD'nin saldırılardan dehşete düştüğünü açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dün Şam'ın muhaliflerin kontrolündeki bölgelerine Esad güçleri tarafından hava saldırıları düzenlendiğini duyurmuştu. Esad güçlerinin operasyonunda 12'si çocuk en az 33 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?