banner15

Fransa'nın Rakka operasyonuna Peşmergeden destek

Peşmerge güçlerinin Fransa'nın Rakka'ya düzenleyeceği hava saldırılarına karadan destek vereceği bildirildi

Fransa'nın Rakka operasyonuna Peşmergeden destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin IŞİD’in “başkenti” olarak nitelenen Suriye’nin Rakka şehrindeki operasyonda yer almaya hazır olduklarını belirttiğini söyledi.

Fransız Bakan gazetecilere yaptığı açıklamada Peşmerge Güçleri’nin Rakka operasyonunda yer alacağına dair ifadelerde bulundu. Koalisyon ülkesi ülkelerin Suriye ve Irak’a karadan güç göndermesinin uzak ihtimal olduğunu belirten Le Drian, Kürt güçlerinin iki ülkede de IŞİD’in elindeki bölgelerde kontrolü arttırdığını kaydetti.

Rakka operasyonuna ilişkin ise Le Drian, “Bu sabah Başkan Barzani’nin Rakka’yı kontrol etmek için hazır olduklarını söylediğini duydum. Yani artık Rakka operasyonu için hazır olmamız gerekiyor. Orası gelecekteki hedefimiz” diye konuştu.

Şengal’de koalisyon güçlerinin desteğiyle peşmergenin ilçeyi kontrol ettiğini söyleyen Le Drian, “Kürt güçleri ve Özgür Suriye Ordusu IŞİD’e karşı mücadele eden kara güçleri” dedi.

Öte yandan Fransız Journal du Dimanche’ye konuşan IKBY Başkanı Barzani de Rakka’daki operasyona katılacaklarını söyledi.

Fransız uçak gemisi Charles de Gaulle, 26 jetle birlikte Doğu Akdeniz'e sevk edilmişti. Barzani, Rakka’ya uçak gemisinden yapılacak Fransız saldırılarına Peşmergenin de karadan destek vereceğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35