banner39

Fransız şirketi İsrail projesinden çekildi

Fransız şirketi Veolia, "Kudüs'ü Yahudileştireceği" iddia edilen tramvay projesinden çekildi

Ortadoğu 30.08.2015, 09:56 30.08.2015, 09:56
Fransız şirketi İsrail projesinden çekildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail ürünlerine yönelik "Boykot, Tecrit ve Yaptırım Hareketi" anlamına gelen BDS, Fransız şirketi Veolia'nın İsrail'in Kudüs'teki projesinden çekildiğini açıkladı.

BDS Genel Koordinatörü Mahmud en-Nevacia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birçok sektörde faaliyet gösteren Fransız şirketi Veolia'nın İsrail'in Kudüs'teki Yahudi yerleşim birimlerini birbirine bağlayan tramvay projesinden çekildiğini belirtti. 

Nevacia, BDS'nin Fransız şirkete 7 yıldır yaptığı baskının meyve verdiğini ifade ederek şirketin gerek tramvay gerek diğer alanlardaki yatırımlarını geri çekmesini başardıklarını kaydetti. 

İsrail ile yürüttükleri mücadeleyi "açık savaş" olarak niteleyen Nevacia, "Dünyanın her yerinde İsrail ile özellikle ekonomi alanında açık savaş yürütüyoruz. Bunu İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun kendisi de dile getirmişti" dedi. 

Söz konusu projenin "Kudüs'ü Yahudileştirme" planının bir parçası olduğunu ifade eden Nevacia, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tramvay projesi, Yahudi yerleşim birimlerini şehrin çevresinden birbirine bağlamak suretiyle Kudüs'ün Yahudileştirilmesini hedefleyen bir projeydi. Bu, Fransa'nın da bir parçası olduğu Avrupa Birliği kanunlarına aykırı."

İsrail'in boykot edilmesini savunan yaklaşık 200 Filistinli sivil toplum kuruluşu tarafından 2005 yılında başlatılan BDS hareketiyle İsrail üzerinde ekonominin yanı sıra akademik, kültürel ve siyasi alanlarda baskı oluşturulması hedefleniyor. Küresel bir hareket olan BDS, Filistin toprağındaki İsrail işgaline son verilmesi, İsrail'in Arap-Filistinli vatandaşlarına tam eşitlik sağlanması ve Filistinli sığınmacıların geri dönüş haklarına saygı duyulması için uluslararası çalışmalar yürütüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?