banner39

Galyun: Suriye için zaman tükeniyor

Suriye'nin Dostları zirvesinde konuşan Suriye Ulusal Konseyi Başkanı Burhan galyun, söylemden eyleme geçmenin zamanının geldiğini söyledi

Ortadoğu 01.04.2012, 12:18 01.04.2012, 12:21
Galyun: Suriye için zaman tükeniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Burhan Galyun, Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı'nda yaptığı konuşmada uluslararası topluma yükümlülüklerini bir an önce yerine getirmeleri çağrısı yaparak, "Şimdiye kadar yapılanları şükranla karşılıyoruz ancak artık söylemden, eyleme geçme zamanı geldi" dedi.

Türkiye'nin evsahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferansın açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı Burhan Galyun bir konuşma yaptı. Kardeş ve dost Türkiye'ye teşekkür ettiğini söyleyen Galyun, şunları kaydetti:
"Ben burada sadece Ulusal Konsey adına değil, aynı zamanda göğsüyle bir yıldan fazladır kurşunlarla mücadele eden bir halk adına, kendi canlarını halkı için çekinmeden feda eden şehitler, yetim kalan çocuklar, anneler, tecavüze uğrayan kadınlar, hor görülen yaşlılar, yaralılar, kaybedilen, tutuklanan, zorla göç ettirilen Suriyeliler adına konuşuyorum. Bu halk elindeki kıt imkanlara rağmen evlerinde, köylerinde zalim rejime karşı dik durmaya devam edecektir."

Galyun, birinci konferans ile bu toplantı arasındaki zamanda Suriye halkının malesef daha çok can verdiğini belirterek, halkın kanlarının özgürlükleri ve onurları yolunda daha çok aktığını, faşist rejime karşı demokratik bir Suriye kurulması için, çok partili bir sistem için kanlarını döktüklerini kaydetti. Burhan Galyun daha sonra şöyle konuştu:

"SUK Başkanı olarak ben sizlerden şunu talep ediyorum: Uluslararası kesimlerle Arap Birliği arasında mevcut diktatör rejime karşı siyasi bir uzlaşı henüz yok ve bunu bir fırsat bilen rejim daha çok katliam yapıyor, bundan cesaret alıyor. Bu malesef bir gerçek. Ama artık yeter. Bizim SUK olarak ve bütün muhalefet olarak uluslararası toplumdan isteğimiz üzerlerine düşen görevi istenilen düzeyde yerine getirmeleri."
Suriye rejiminden muhaliflerin terörist olduğu yönünde birçok bahane duyduklarını söyleyen Galyun, "Aslında bu rejim ve onların yaptıkları terörizmin ta kendisidir" dedi. Galyun, uluslararası toplumdan mevcut rejime "kur yapanların" artık bunu bırakması gerektiğini söyleyerek, bu rejimin gerek Suriye gerekse bölgenin geleceğini tehlikeye attığını bildirdi.

Galyun, Suriye devriminin birçok sorunla karşı karşıya olduğunu, Beşşar Esad'ın ailesinin halkın doğal haklarını karşılama konusundaki çabalara karşı çıktığını, ellerindeki bütün gücü kullandıklarını kaydetti. Galyun, "Sonuçta bu yöntemleri yine onların sonunu getirecektir" diye konuştu.

SUK kurulduğundan beri bazı ilkeler benimsediklerini, geçmiş dönemlerde muhalefet içinde bazı belirsizlikler olduğunu ancak, artık tek hedeflerinin demokrasi için bir araya gelmiş bir muhalefet olduğunu kaydetti. Gerçek bir demokrasinin Suriye halkının çok meşru ve haklı bir talebi olduğunu söyleyen Galyun, rejimin devrilmesinin ardından hemen bağımsız seçimler düzenleyeceklerini, anayasa hazırlayacaklarını ve bütün vatandaşları eşit tutacaklarını aktardı. Galyun, "İçimizde bazı dini ve mezhepsel farklılıklar var. Biz Kürt kimliğini benimsemekteyiz ve Kürt meselesini de ulusal meselemizin bir parçası olarak görmekteyiz. Çünkü biliyoruz ki, Kürtler de zulme maruz kaldı ve Suriye birliği içinde onların dertleri ile dertleniyor, onlar için de çalışıyoruz" diye konuştu. Burhan Galyun, uluslararası toplumdan beklentilerini de şu şekilde aktardı:

"Bizim halkımızın mücadelesi hala devam ediyor ve asla yorulmayacağız. Tarihsel bir süreçten geçilmektedir, halkımız da Arap baharı içindeki tarihi yerini alacaktır. Sizlerden sorumluluklarınızı yerine getirmenizi ve gerçek bir dayanışma sergilemenizi istiyoruz. Ciddi anlamda insani yardıma ihtiyaç var, güvenlik koridorlarına ihtiyaç var, hür Suriye ordusunun güçlendirilmesini istiyoruz. Suriye'nin meşru temsilcisi olarak da SUK'un benimsenmesini istiyoruz. Suriye'nin inşası için uluslararası yükümlülüklerin yerine getirilmesini de istiyoruz. Ve bunların de en kısa zamanda yapılmasını talep ediyoruz.

Şimdiye kadar yapılanları şükranla karşılıyoruz ancak artık söylemden, eyleme geçme zamanı geldi. Şüphesiz Suriye rejimi yıkılacaktır, devrim zafere ulaşacaktır, daha çok iktidarda kalamaz. Çünkü bu halk daha çok zillet içinde olmayı kabul edemez, sizin üstünüze düşen bizimle bir olmanız. Suriye halkı, kendine destek olanları da karşı duranı da asla unutmayacaktır. Bütün Arap Baharına selamlar olsun."

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü