banner39

Gannuşi Suud kralından arabuluculuk bekliyor

Gannuşi, Suudi Arabistan'ın yeni kralının Mısır ve Suriye'de arabuluculuk rolünü üstlenmesi gerektiğini söyledi

Ortadoğu 05.02.2015, 12:01 05.02.2015, 15:29
Gannuşi Suud kralından arabuluculuk bekliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tunus En Nahda hareketinin lideri Raşid Gannuşi Suudi Arabistan yeni kralı ve yönetiminin Mısır ve Suriye'de arabuluculuk rolünü üstlenmesi gerektiğini söyledi.

"Yeni Kral Salman bin Abdülaziz'in bölgede, özellikle Mısır ve Suriye'de uzlaşma çabalarına önderlik etmesini bekliyorum" diyen Gannuşi, "Dışlayıcı politikalar krizleri çözmez. Herhangi bir ülkede kaos ve iç çatışmayı önlemenin tek yolu büyük güçler arasındaki uzlaşmadır" ifadesini kullandı.

Kral Salman üvey kardeşi Kral Abdullah'ın ölümünden sonra geçen ayın sonlarında petrol zengini monarşinin yeni kralı oldu.

Kral Abdullah, 2013 yazında seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden alan darbeci Sisi yönetiminin hem diplomatik ve mali anlamda en büyük destekçisi olmuştu.

Suudi Arabistan ayrıca Müslüman Kardeşler'i "terör örgütü" ilan etmişti.

Kral Abdullah'ın iktidarı sırasında, Riyad Suriye'nin iç savaşı boyunca Beşşar Esad rejimine karşı direnen muhalif grupları destekledi.

Gannuşi AA'ya verdiği röportajda Ürdünlü pilot Muaz el-Kasasba'nın Işid tarafından infazını da kınadı.

Yakarak öldürmenin "asla İslam tarihinin bir parçası olmamış, acımasız bir hareket olduğunu" belirten Gannuşi, bu infazın Orta Doğu'da çatışmaları "yüksek düzeyde vahşete" yükselttiğini söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?