Gannuşi'den Libya için arabuluculuk çabaları

Nahda Hareketi Lideri Gannuşi, Libya'daki krizin sona ermesi hedefiyle taraflar arasında, arabulucuk faaliyetlerine yönelik çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

Gannuşi'den Libya için arabuluculuk çabaları

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid el-Gannuşi, Libya'daki krizin sona ermesi hedefiyle taraflar arasında arabulucuk faaliyetlerine yönelik çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Gannuşi, Libya'daki taraflar arasında milli diyaloğun gerçekleşmesi için bu ülkenin liderleriyle iletişime geçmek üzere bir başlangıç yaptıklarını ifade etti.

Arabuluculuk için henüz yolun başında olduklarını belirten Gannuşi, Tunus'taki ulusal diyalog sonucu anayasanın hazırlandığını, tarafsız bir hükümet ve bağımsız bir seçim komitesinin kurulduğunu kaydetti.

Libya geçici meclisi Milli Genel Kongre (MGK), bugün oy çokluğuyla aldığı kararla Başbakan Ali Zeydan hükümetinden güven oyunu çekmiş, yeni hükümeti kurması için de Savunma Bakanı Abdullah es-Sini'yi görevlendirmişti.

Libya'da 42 yıllık Muammer Kaddafi iktidarına son veren devrimin ardından yönetim ve güvenlik konularındaki istikrarsızlık sürüyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 08:35
banner53
YORUM EKLE

banner39